Connery

The Game Awards 2023: Og vinderen er...

Gaming-branchens største uafhængige prisuddeling har udpeget årets bedste spil - se alle vindere her

Den tidligere spiljournalist Geoff Keighley har for alvor forstået at cementere sin position i gaming-branchen, hvor fraværet af store spilkonferencer som E3 i Los Angeles, har givet plads til at han har kunnet positionere fænomener som Opening Night Live og The Game Awards, der efterhånden er blevet branchens helt store prisuddeling. 

Og 2023-udgaven af Game Awards løb af stablen i nat. 

I et gaming-år der har været præget af kæmpeudgivelser, er det bemærkelsesværdigt, men overhovedet ikke underligt at spillene Baldur's Gate 3 og Alan Wake 2 er løbet med en stor del af æren. Begge spil var nomineret i hver otte kategorier, og Baldur's Gate 3 kunne tage den prestigiøse titel som årets spil (game of the year) sammen med hele fem andre priser, med total 6 awards ud af de 8 nomineringer. 

Det er en massiv præstation, for et spil som i den grad har vist sig som en unik udgivelse, af slagsen vi sjældent ser. 

Nintendo havde sig også en rigtig god aften, hvor Zelda: Tears of the Kingdom vandt for årets bedste action-adventure spil, Pikmin 4 tog strategititlen mens Super Mario Bros. Wonder tog titlen for årets familiespil. 

På de øvrige konsol-ekslusive spiltitler, med massive udgivelser som PlayStations Marvel's Spider-Man 2 og Xbox' Starfield, endte flere nomineringer ikke med direkte sejre. Dog kan PlayStation - ikke overraskende, prale med, at The Last of Us-serien fra HBO tog titlen som årets adaption. 

En lige ved og næsten-nominering til danske Team Falcons CS:GO træner Danny "Zonic" Sørensen, blev desværre ikke realiseret. 

Game Awards har traditionen tro også været vært for et væld af nye spiltrailere, tjek blandt andet en nostalgisk efterfølger til det måske bedste Dragonball spil nogensinde, en ny gratis DLC til God of War, Hideo Kojimas mystiske nye spil Overdose

ANNONCE
Her får du den komplette vinderliste fra The Game Awards 2023.

Årets Spil

Alan Wake 2 af Remedy Entertainment
Baldur’s Gate 3 af Larian Studios [VINDER]
Marvel’s Spider-Man 2 af Insomniac Games
Resident Evil 4 af Capcom
Super Mario Bros. Wonder af Nintendo
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom af Nintendo

 

Players Voice Award

Baldur's Gate 3 af Larian Studios [VINDER]
Cyberpunk 2077: Phantom Liberty af CD Projekt Red
Genshin Impact af HoYoVerse
Marvel's Spider-Man 2 af Insomniac Games
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom af Nintendo

Bedste Spilinstruktion

Alan Wake 2 af Remedy Entertainment [VINDER]
Baldur’s Gate 3 af Larian Studios
Marvel’s Spider-Man 2 af Insomniac Games
Super Mario Bros. Wonder af Nintendo
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom af Nintendo

Bedste Historie (narrative)

Alan Wake 2 af Remedy Entertainment [VINDER]
Baldur’s Gate 3 af Larian Studios
Cyberpunk 2077: Phantom Liberty af CD Projekt Red
Final Fantasy XVI af Square Enix
Marvel’s Spider-Man 2 af Insomniac Games

Bedste Art Direction

Alan Wake 2 af Remedy Entertainment [VINDER]
Hi-Fi Rush af Tango Gameworks
Lies of P af Round 8 Studio
Super Mario Bros. Wonder af Nintendo
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom af Nintendo

Bedste Musik og Soundtrack

Alan Wake 2 - Komponist Petri Alanko
Baldur’s Gate 3 - Komponist Borislav Slavov
Final Fantasy XVI - Komponist Masayoshi Soken [VINDER]
Hi-Fi Rush - Lyddirektør Shuichi Kobori
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom - komponeret af Nintendo Sound Team

Bedste Lyddesign

Alan Wake 2 af Remedy Entertainment
Dead Space af EA Motive
Hi-Fi Rush af Tango Gameworks [VINDER]
Marvel’s Spider-Man 2 af Insomniac Games
Resident Evil 4 af Capcom

Bedste Skuespilspræstation

Ben Starr som Clive Rosfield i Final Fantasy XVI
Cameron Monaghan som Cal Kestis i Star Wars Jedi: Survivor
Idris Elba som Solomon Reed i Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
Melanie Liburd som Saga Anderson i Alan Wake 2
Neil Newbon som Astarion i Baldur’s Gate 3 [VINDER]
Yuri Lowenthal som Peter Parker i Marvel’s Spider-Man 2

Innovation af Tilgængelighedsfeatures

Diablo IV af Blizzard Entertainment
Forza Motorsport af Turn 10 Studios [VINDER]
Hi-Fi Rush af Tango Gameworks
Marvel’s Spider-Man 2 af Insomniac Games
Mortal Kombat 1 af NetherRealm Studios
Street Fighter 6 af Capcom

Mest Inflydelsesrige Spil

A Space for the Unbound af Mojiken Studio
Chants of Sennaar af Rundisc
Goodbye Volcano High af KO_OP
Tchia af Awaceb [VINDER]
Terra Nil af Free Lives
Venba af Visai Games

Bedste Igangværende Spil

Apex Legends af Respawn Entertainment
Cyberpunk 2077 af CD Projekt Red [VINDER]
Final Fantasy XIV af Square Enix
Fortnite af Epic Games
Genshin Impact af HoYoVerse

Bedste Community Support

Baldur’s Gate 3 af Larian Studios [VINDER]
Cyberpunk 2077 af CD Projekt Red
Destiny 2 af Bungie
Final Fantasy XIV af Square Enix
No Man’s Sky af Hello Games

Bedste Uafhængige Spil

Cocoon af Geometric
Dave the Diver af MINTROCKET
Dredge af Black Salt Games
Sea of Stars af Sabotage Studio [VINDER]
Viewfinder af Sad Owl Studios

Bedste Debut Indie Spil

Cocoon af Geometric [VINDER]
Dredge af Black Salt Games
Pizza Tower af Tour de Pizza
Venba af Visai Games
Viewfinder af Sad Owl

Bedste Mobilspil

Final Fantasy VII: Ever Crisis af Applibot
Hello Kitty Island Adventure af Sunblink Entertainment
Honkai: Star Rail af HoYoVerse [VINDER]
Monster Hunter Now af Niantic
Terra Nil af Free Lives

Bedste VR/AR Spil

Gran Turismo 7 af Polyphony Digital
Horizon Call of the Mountain af Guerrilla Games & Firesprite
Humanity af Enhance Games & tha LTD
Resident Evil Village VR Mode af Capcom [VINDER]
Synapse af nDreams

Bedste Actionspil

Armored Core VI: Fires of Rubicon af FromSoftware [VINDER]
Dead Island 2 af FromSoftware
Ghostrunner 2 af One More Level
Hi-Fi Rush af Tango Gameworks
Remnant 2 af Gunfire Games

Bedste Action/Eventyr Spil

Alan Wake 2 af Remedy Entertainment
Marvel’s Spider-Man 2 af Insomniac Games
Resident Evil 4 af Capcom
Star Wars Jedi: Survivor af Respawn Entertainment
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom af Nintendo [VINDER]

Bedste RPG

Baldur’s Gate 3 af Larian Studios [VINDER]
Final Fantasy XVI af Square Enix
Lies of P af Round 8 Studio
Sea of Stars af Sabotage Studio
Starfield af Bethesda Game Studios

Bedste Kampspil

God of Rock af Modus Studios Brazil
Mortal Kombat 1 af NetherRealm Studios
Nickelodeon All-Star Brawl 2 af Fair Play Labs & Ludosity
Pocket Bravery af STATERA STUDIO
Street Fighter 6 af Capcom [VINDER]

Bedste Familiespil

Disney Illusion Island af Dlala Studios
Party Animals af Recreate Games
Pikmin 4 af Nintendo EPD
Sonic Superstars af Arzest & Sonic Team
Super Mario Bros. Wonder af Nintendo [VINDER]

Bedste Sim/Strategispil

Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp af WayForward
Cities: Skylines II af Colossal Order
Company of Heroes 3 af Relic Entertainment
Fire Emblem Engage af Intelligent Systems
Pikmin 4 af Nintendo EPD [VINDER]

Bedste Sport-/Racer Spil

EA Sports FC 24 af EA Vancouver, EA Romania, & EA Sports
F1 23 af Codemasters & EA Sports
Forza Motorsport af Turn 10 Studios [VINDER]
Hot Wheels Unleashed 2: Turbocharged af Milestone
The Crew Motorfest af Ubisoft Ivory Tower

Bedste Multiplayer

Baldur’s Gate 3 af Larian Studios [VINDER]
Diablo IV af Blizzard Entertainment
Party Animals af Recreate Games
Street Fighter 6 af Capcom
Super Mario Bros. Wonder af Nintendo

Bedste Adaption

Castlevania: Nocturne af Project 51
Gran Turismo af PlayStation Productions
The Last of Us af PlayStation Productions [VINDER]
The Super Mario Bros. Movie af Illumination & Nintendo
Twisted Metal af PlayStation Productions

Mest Forventede Spil

Final Fantasy VII Rebirth af Square Enix [VINDER]
Hades II af Supergiant Games
Like A Dragon: Infinite Wealth af Ryu Ga Gotoku Studio
Star Wars Outlaws af Massive Entertainment
Tekken 8 af Bandai Namco Studios

Årets Content Creator

IronMouse [VINDER]
PeopleMakeGames
Quackity
Spreen
SypherPK

Bedste Esports Spil

Counter-Strike 2 af Valve
Dota 2 af Valve
League of Legends af Riot Games
PUBG Mobile af Lightspeed & KRAFTON
Valorant af Riot Games [VINDER]

Bedste Esports Atlet

Lee "Faker" Sang-hyeok (League of Legends) [VINDER]
Mathieu "ZywOo" Herbaut (CS:GO)
Max "Demon1" Mazanov (Valorant)
Paco "HyDra" Rusiewiez (Call of Duty)
Park "Ruler" Jae-hyuk (League of Legends)
Phillip "ImperialHal" Dosen (Apex Legends)

Bedste Esports Hold

Evil Geniuses (Valorant)
Fnatic (Valorant)
Gaimin Gladiators (Dota 2)
JD Gaming (League of Legends) [VINDER]
Team Vitality (Counter-Strike)

Bedste Esports Træner

Christine "potter" Chi (Evil Geniuses - Valorant) [WINNER]
Danny "zonic" Sorensen (Team Falcons - Counter-Strike)
Jordan "Gunba" Graham (Florida Mayhem - Overwatch)
Remy "XTQZZZ" Quoniam (Team Vitality - Counter-Strike)
Yoon “Homme” Sung-young (JD Gaming - League of Legends)

Bedste Esports Event

2023 League of Legends World Championship [WINNER]
Blast.tv Paris Major 2023
EVO 2023
The International Dota 2 Championships 2023
VALORANT Champions 2023

ANNONCE
Del

Seneste nyt

Annonce