Personer

De Danske Tatovører: Maj Braüner 

Næste kapitel i De Danske Tatovører.

De Danske Tatovører: Maj Braüner 
Foto: brauh_tattoo
Rasmus Krarup Jensen
Af Rasmus Krarup Jensen 12. maj 2025

Tattoo-verdenen er fyldt med unikke personligheder, og en af dem, der virkelig skiller sig ud på blackwork-fronten er Maj Braüner. Fra barndommens fascination af det kreative til en succesfuld karriere som tatovør med speciale i blackwork, har hendes rejse været både inspirerende og unik. I dag arbejder Maj hos Ayo Tattoo i Aarhus, hvor hendes særlige stil og dedikation til håndværket gør hende til en af branchens lysende stjerner.

Og ingen artikel uden en unik tattoo – Dagens tattoo blev en fænomenalt flot Gengar, der lige har fået lidt mystik, uhygge og nærmest lidt Miyazaki-stil ind over:

En kreativ start

Majs liv har altid kredset om det kreative. Allerede som barn fyldte blyanter og papir det meste af hendes tid, og hendes talent blev hurtigt opdaget af lærere i skolen.

“Der er altid en i skolen, som er den kreative type, og det havde min billedkunstlærer spottet ret tidligt. Læreren sørgede for, at jeg blev ledt ud på den kreative tangent og dyrkede det kreative så meget som muligt,” fortæller Maj.

Hun kastede sig over alt fra skriblerier på papir til at spille violin, men strengene kunne ikke konkurrere med passionen for at tegne. Den kreative vej fortsatte, da hun begyndte på Visuel HF i Viborg – en treårig uddannelse, der fungerer som et springbræt til kunstens verden.

“Det er lidt en appetitvækker. Så kan man vælge sin vej i det kreative univers derfra,” forklarer hun.

Selvom hun oprindeligt drømte om at lave tegneserier, blev lysten hurtigt overhalet af tanken om det omfattende porteføljearbejde, der skulle til.

“30 sider? Det gad jeg ikke. Så er det altså nemmere at lave et tattoo-portefølje,” griner hun.

Tegninger, der blev til tatoveringer

Majs fascination af tegning tog for alvor fart, da hun begyndte at tegne karakterer fra forskellige universer – fra Pokémon til Naruto.

“Jeg blev tit skældt ud i skolen over det – især af min matematiklærer. Jeg tegnede også altid på siderne af opgavehæfterne frem for at lave regnestykkerne,” siger hun med et smil.

Da hun færdiggjorde sin uddannelse, gik der ikke længe, før hun kastede sig over tatovering.

“Der var ikke meget tanke bag, som sådan. Der var én, der sagde, at jeg ville være god til at tatovere – og så tænkte jeg, ‘hvorfor ikke?’”

Med en simpel mappe med sine bedste kreationer gik hun i gang med at opsøge shops i Aarhus. Sommerens jagt gav pote, og hun landede en lærlingeplads i 2017.

“Her lærte jeg alt fra basics i tatoveringsbranchen til at lave et vildt pop-up i midten af den pulserende gågade i Bruuns Galleri.”

Efter et par år blev hun bemærket af en større tattooshop-kæde, som headhuntede hende. Det åbnede nye muligheder, men så ramte corona-pandemien.

“Hold fast, folk havde abstinenser, da vi åbnede igen – jeg var booket i flere måneder frem,” fortæller hun.

Fra turbulente tider til Ayo the Garden

Efter pandemien rykkede Maj videre til til Ayo The Garden. Her fandt hun en base, hvor hun kunne genopbygge sin karriere efter en sygemelding.

“Jeg var sygemeldt i et års tid, men fik en rigtig god opstart igen sammen med Annlie og de andre tatovører i studiet,” fortæller hun.

Selvom mange spørger, hvornår hun åbner sin egen shop, er det ikke noget, hun har travlt med.

“Jeg har det så fint, hvor jeg er lige nu som selvstændig og stadig en del af et fællesskab.”

Blackwork og nørdede detaljer

Majs stil er solidt plantet i blackwork-universet – en stil, der balancerer mellem det eventyrlige, groteske og fantasifulde.

“Det skal være lidt nørdet. Jeg mødes tit til forskellige conventions, hvor jeg sælger prints og klistermærker. Det er en smart måde at give sit visitkort ud,” siger hun.

Hun elsker at være en del af det lille blackwork-fællesskab i Danmark og håber på at få flere danske blackwork-artister til at tatovere sig i fremtiden.

“Vi er ikke så mange her i Danmark, men vi er et lille fællesskab – jeg mangler kun nogle få danske blackwork-artister til at tatovere mig. Men de er på vej!”

En karriere med mange kapitler

I dag arbejder Maj med stor dedikation hos Ayo Tattoo i Aarhus, hvor hun skaber unikke designs og inspirerer både kunder og kolleger. Hendes vej fra Visuel HF til en succesfuld karriere som tatovør er en fortælling om mod, kreativitet og lysten til at følge sin egen vej.

Og hvis du nogensinde er i Aarhus og overvejer at få en tatovering, er Majs sprøde linjer og fantasifulde designs en oplevelse i sig selv.

Tjek hendes værker ud lige her.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.