Biler

Vi har set ZEEKR 9X – kineserne går direkte efter den tunge luksusklasse

Vi mødte ZEEKRs nye flagskib i Stockholm. Den 5,24 meter lange 9X blander seks sæder, voldsom performance og en usædvanligt stor batteripakke med en benzinmotor – men den danske pris mangler stadig.

Man skal ikke bruge mange sekunder foran en ZEEKR 9X, før man forstår, at diskretion ikke stod øverst på ønskelisten.

Da vi så den nye luksus-SUV i Stockholm på AIRA den 8. oktober, var førsteindtrykket ganske enkelt, at den er voldsom. Næsten intimiderende. Men på den fede måde.

Den enorme front, de 22 tommer store hjul og den mere end fem meter lange karrosse giver bilen en tilstedeværelse, som billederne kun delvist får med. Og måske vigtigere: Den virkede ikke bare stor for størrelsens skyld. Proportionerne fungerede.

ZEEKR 9X er mærkets første model i luksus-SUV-segmentet, og der bliver ikke ligefrem listet forsigtigt ind ad døren. Den europæiske Ultra AWD-version har 897 hk, seks sæder og en officiel elektrisk rækkevidde på op til 179 kilometer.

Elektrisk først – men med benzinmotor om bord

Det helt store tekniske tema under præsentationen var ZEEKRs såkaldte Super Hybrid-system.

9X er en plug-in-hybrid, men ZEEKR lægger vægt på, at bilen er udviklet med den elektriske køreoplevelse som udgangspunkt. Den europæiske Ultra AWD kombinerer en 2,0-liters turboladet firecylindret benzinmotor med elmotorer på for- og bagakslen samt et batteri på hele 55 kWh. Systemet arbejder på en 900-volts arkitektur.

Resultatet er en samlet systemydelse på 660 kW – eller 897 hk – og ZEEKR angiver 0-100 km/t til 4,1 sekunder. Det er værd at holde op imod, at bilen ifølge de europæiske specifikationer vejer 2.900 kilo.

Ja. Det er en del bil, der skal flyttes.

Den rene elektriske rækkevidde er opgivet til op mod 179 kilometer, mens ZEEKR angiver en samlet rækkevidde på op til 737 kilometer for Ultra AWD. Batteriet understøtter op til 330 kW DC-ladning, og producenten opgiver 10-80 procent på 9,5 minutter under de rette forhold.

Det er med andre ord ikke en plug-in-hybrid efter den gamle opskrift med et symbolsk batteri klemt ind for syns skyld.

5,24 meter og ingen undskyldninger

Tallene forklarer også noget af det første indtryk i Stockholm.

ZEEKR 9X måler 5.239 mm i længden, 2.029 mm i bredden uden sidespejle og har en akselafstand på 3.169 mm. Der er altså intet kompakt over foretagendet.

Designet er udviklet hos ZEEKRs designteam i Göteborg under Stefan Sielaff, og udtrykket er langt mere klassisk stor luksus-SUV end de mere strømlinede modeller, mange forbinder med mærket.

Og så er der grillen.

Stor er ikke rigtig ordet. Den fylder fronten på en måde, hvor man nærmest forventer, at mindre biler automatisk flytter sig ud i nødsporet.

Alligevel var vores oplevelse tæt på bilen, at helheden hænger overraskende godt sammen. Det kunne let være blevet ren visuel råben og skrigen. I stedet fremstod 9X både massiv og vellykket.

Her er bagsædet ikke anden klasse

Vi fik ikke mulighed for at køre ZEEKR 9X i Stockholm, så dommen over køreegenskaberne må vente.

Til gengæld fik vi tid til at se nærmere på kabinen, og her var noget af det mest interessante, hvor meget opmærksomhed ZEEKR har givet passagererne.

9X er indrettet med seks pladser i en 2+2+2-konfiguration. De to individuelle sæder på anden række kan blandt andet justeres elektrisk og har benstøtter. De to første sæderækker tilbydes med massage.

Der er desuden to 16-tommer OLED-skærme foran, et 47-tommer AR-head-up-display og en 17-tommer OLED-skærm til underholdning i kabinen. Naim-anlægget består ifølge ZEEKR af 32 højttalere.

På papiret er det en lang udstyrsliste. I virkeligheden var det snarere den samlede kvalitetsfornemmelse, der gjorde indtryk.

Materialerne og udførelsen virkede på et niveau, hvor man ikke sad med fornemmelsen af, at ZEEKR havde sparet de gode ting til forsæderne. Bilen er tydeligvis tænkt som noget, man både skal have lyst til at køre og blive kørt i.

CEO’en havde svært ved kun at vælge én ting

Netop balancen mellem chauffør og passager blev interessant, da vi spurgte ZEEKR Europes CEO, Lothar Schupet, hvad hans personlige favorit ved 9X var.

At få ham ned på én enkelt ting var ikke helt let.

Da han skulle vælge, landede han på køreegenskaberne og den glæde, bilen giver personen bag rattet med henvisning til super hybrid systemet.

Det er værd at bemærke i en bil, hvor første møde ellers meget let kommer til at handle om lounge-sæder, skærme, enorme dimensioner og en frontgrill med sin egen postadresse.

Vi kan endnu ikke bakke hans vurdering af køreegenskaberne op med vores egen køreoplevelse. Vores møde med bilen var udelukkende statisk. Men det gør det til gengæld ret interessant at få 9X ud på vejen senere.

Escalade og Navigator får en ny type konkurrent

Jeg har tidligere både siddet i og kørt Cadillac Escalade og Lincoln Navigator.

Det er naturlige referencepunkter, når man står foran en SUV i dette format – ikke fordi bilerne nødvendigvis har samme tekniske opskrift, men fordi de alle gør en dyd ud af plads, tilstedeværelse og luksus i stor skala.

Efter mødet med 9X ville jeg personligt hellere have ZEEKR’en.

Men hvad skal den koste i Danmark?

Det helt store ubesvarede spørgsmål er prisen.

ZEEKR har endnu ikke offentliggjort en dansk pris på 9X.

Vi har dog fået nogle europæiske pejlemærker. I Tyskland er Ultra AWD annonceret fra 119.500 euro inklusive moms, mens den svenske introduktionspris er oplyst til 1.300.000 svenske kroner. Det siger noget om, hvilket selskab ZEEKR selv mener, bilen skal bevæge sig i – men de tal kan ikke uden videre oversættes til en dansk pris.

Og prisen bliver afgørende.

For selve bilen gør efter vores første møde ikke meget for at skjule ambitionerne. Den er enorm, teknisk interessant, overraskende gennemført indvendigt og fuldstændig ligeglad med at glide ubemærket gennem trafikken.

Nu mangler vi bare to ting:

En dansk prisliste.

Og nøglerne.