Sport
Tipsbladets ekspert: Patrick Mortensen fortjener en landsholdsudtagelse
Brian Riemer nærmer sig sin næste landsholdudtagelse, og selv om Danmark står foran to landskampe, er forventningerne til det sportslige udbytte begrænsede.
Netop derfor mener mange, at samlingen bør bruges til noget andet end at slide yderligere på de faste profiler.
Hos Tipsbladet argumenterer ekspert Benjamin Leander for, at kampene mod DR Congo og Ukraine bør bruges som reelle testkampe, hvor spillere uden mange landsholdsminutter får chancen, og hvor de mest belastede stjerner får en pause efter en lang sæson med massiv spilletid i klubberne.
Det åbner ifølge Leander døren for en spiller som Patrick Mortensen.
“Hvis man ikke kan unde Patrick Mortensen A-landsholdsdebut som 36-årig, har man et hjerte af sten. Blev efterudtaget til Danmarks Corona-testkamp mod Sverige i november 2020, men fik ikke spilletid. NU må tiden være den rette.”
Argumentet er svært at afvise, men det er sjældent, at der er nogen, der får en kamp på gamle meritter. Og selvom Patrick Mortensen i den grad har sat sit aftryk på AGF og Superligaen igennem flere sæsoner, så passede Mortensen nok bedre ind på holdet for et par sæsoner siden.
Men alligevel!
Danmark har flere nøglespillere, der kommer direkte fra ekstremt krævende sæsoner med tusindvis af minutter i benene, og derfor virker det oplagt at bruge de kommende kampe til at belønne formstærke Superliga-profiler og spillere, der måske tidligere havde fortjent en udtagelse og en kamp.
Patrick Mortensen har måske ikke været blandt Superligaens mest stabile målscorere o denne sæson, men han har uden tvivl været en afgørende figur for AGF i mesterskabssæsonen. Og med de gode meritter bag sig ville en landskamp være kronen på værket, inden Mortensen kan tage en sæson eller to i en eksotisk liga.
Læs også: