Sport
Tidligere rugby-stjerne dropper cremer: Helbreder huden med oksefedt
Adam Ashe’s usædvanlige hudplejerutine skaber hype på internettet.
Når du tænker på hudpleje, er talg næppe det første, der popper op i hovedet.
Men for den tidligere skotske rugbyspiller Adam Ashe er det lige præcis hemmeligheden bag hans sundere hud.
Efter en karriere, hvor han knoklede igennem hos Glasgow Warriors og spillede for det skotske landshold, stod Adam tilbage med en krop, der mest af alt mindede om en brugt reservedele-lager.
Med ti operationer og utallige skader i bagagen, besluttede han sig for at finde en naturlig måde at hele sin krop på.
Når din hudplejerutine minder om en stegeso
“Da jeg stoppede med at spille rugby, var min krop ødelagt. Jeg tænkte: ‘Hvad har jeg gjort ved mig selv? Og hvordan fikser jeg det?’” fortæller Adam.
Løsningen viste sig at være noget så simpelt som talg – det fedt, der udvindes fra oksekød og fårekød og som i gamle dage blandt andet blev brugt til stearinlys og sæbe.
Det er en naturlig “O.G. moisturiser” spækket med vitaminer og minder utroligt meget om hudens egen olie, sebum.
Og ja, før du spørger: Talg har været brugt i hudpleje i århundreder. Faktisk længe før nogen overhovedet kunne stave til “parabener” og “sulfater”.
Læs også:
Fra køkkenet til kosmetik
Adam startede med at lave sin egen hudpleje hjemme i køkkenet. Han blandede talg og brugte det på sine ar og skader. Og inden for få uger begyndte han at se resultater.
“Jeg havde smidt 20 kilo og følte mig friskere end nogensinde. Min hud blev sundere, og arene begyndte at hele,” forklarer han.
Hvad der startede som en hjemmelavet løsning, blev hurtigt til en forretning.
Venner og familie begyndte at spørge efter hans “Tallow face balm”, og selv hans kone, Alisa, blev omvendt.
Resultatet blev Notox Skincare, hvor han sammen med sin søster, Jennifer, nu producerer håndlavede hudplejeprodukter i Glasgow.
7.000 krukker på få uger
Salget gik amok, og Notox har allerede solgt 7.000 produkter på få uger.
Med over 4 millioner visninger på sociale medier, er Adam Ashe nu ikke kun kendt for at være en hård rugbyspiller, men også for at være hudplejens svar på en “mad scientist”.
“Vi troede, vi ville starte stille og roligt, men det er eksploderet. Det er vildt at se, hvor mange der har fået hjælp mod alt fra eksem og psoriasis til ar og tør hud,” fortæller han.
Læs også: