Nyheder
Pia Olsen Dyhr kan kun se en mulighed: Forventer en rød/lilla regering
På Christiansborg bliver meldingerne endnu mere kontante lige inden flere partier går ind til en ny runde af afgørende regeringsforhandlinger.
Meldingerne fra flere partier er klare, og den nuværende regering kan ikke fortsætte i sin nuværende form.
Forhandlingerne om en ny regeringskonstellation har i længere tid været præget af uenigheder og ultimative krav.
Flere partier har markeret sig kraftigt i debatten.
Særligt spørgsmålet om, hvem der skal indgå i en kommende regering, splitter blokke og samarbejdspartnere.
Den politiske situation er fastlåst, og der er stor usikkerhed om, hvorvidt det overhovedet er muligt at samle et flertal bag nogen regering.
Statsminister Mette Frederiksen har tidligere selv erkendt, at forhandlingerne er vanskelige og kan trække ud, samtidig med at hun ikke kan garantere, at en ny regering kan dannes .
Moderaterne har presset på for at få både Venstre og Konservative med i forhandlingerne, mens andre partier har truet med at vælte en regering, hvis de ikke selv får en plads ved bordet .
Pia Olsen Dyhr, der hele tiden har agiteret for en rød/lilla regering har efter Konservatives udmeldinger om, at de ikke kommer til flere forhandlinger med Mette Frederiksen, udtalt til DR, at:
“Nu er der ikke andre flertalskonstellationer end et rødt-lilla spor.”
Mulighederne bliver derfor færre og færre og tiden rinder ud for Mette Frederiksen, der får ualmindeligt svært ved at fastholde magten.
Læs også: