Verden

En “city-killer”-asteroide kan ramme månen – og sende kosmiske kugler direkte mod Jorden

2032?

Hvis du havde planer om at sidde stille og roligt med en øl og et afsnit The Boys, så beklager vi – der er breaking news fra rummet. Og den er ikke særlig beroligende.

Asteroiden 2024 YR4, som NASA tidligere vurderede havde en chance på 1,2 % for at ramme Jorden i 2032, har nu i stedet en højere chance for at ramme månen. Det lyder måske som gode nyheder – men bare rolig, det bliver stadig dramatisk. For hvis den rammer månen på den forkerte side, altså den der vender mod os, så kan det resultere i et vanvittigt regnvejr af kosmiske fragmenter. Tænk: space-kugler i tusindvis.

Asteroiden svarer til 500 Hiroshima-bomber

Hvis YR4 skulle smadre lige lukt ind i os, ville den udløse omkring 8 megaton energi – mere end 500 gange bomben over Hiroshima. Men selv på månen er det ingen hyggetur. Studier viser, at en sådan eksplosion vil sende omkring 100.000 ton månestøv og klippestykker ud i rummet. Og gæt hvad? En stor del af det vil blive suget ind af Jordens tyngdekraft.

Ifølge forskere fra University of Western Ontario kan selv en centimeterstor sten, der kommer susende med tusindvis af kilometer i timen, gøre lige så meget skade som en pistolkugle. Forskellen er bare, at den her kommer fra månen… og du kan ikke høre den før det siger bang.

Satellitter i farezonen

Mens størstedelen af fragmenterne formentlig vil brænde op i atmosfæren og levere et vanvittigt meteor-show (tag popcorn med), så er det dårlige nyheder for satellitterne. Vi snakker om potentielt 10 til 1000 gange større risiko for, at satellitter bliver ramt og ødelagt. Hvilket betyder dårligere GPS, døde vejrdata og muligvis total blackout for streaming – og det gider vi ikke have op til jul 2032.

Forskerne foreslår, at man bør tage “planetary defense” helt ud til månen – ikke kun holde øje med nær-jord-asteroider. Med andre ord: Hvis det her sker, så kan Elon godt spænde hjelmen og få gang i Starlink-shield mode.

Apokalypsen med popcorn?

Så hvis du i forvejen går rundt med lidt mild eksistentiel angst, så tilføj gerne “månens fragmenter skyder Jorden som en kosmisk haglbøsse” til listen. Det her er sci-fi af den slags, hvor Armageddon pludselig føles som en dokumentar.

Men hey – hvis det ender i et meteorregnsshow uden total ødelæggelse, kan vi vel altid tage en øl og nyde det. Med hjelmen spændt.