Debatten om UFO’er og muligt udenjordisk liv nægter at dø ud i USA.
Nu er den tidligere efterretningsofficer David Grusch igen gået i offensiven sammen med flere amerikanske politikere, der mener, at Pentagon og andre myndigheder tilbageholder information om både UFO-observationer og potentielle møder med ikke-menneskelig intelligens.
Ved en pressekonference foran den amerikanske kongres krævede Grusch og en gruppe folkevalgte, at regeringen frigiver flere dokumenter om de fænomener, som i dag ofte omtales som UAP’er – Unidentified Anomalous Phenomena.
Grusch: Der gemmer sig mere bag kulisserne
David Grusch er ikke et nyt navn i UFO-debatten.
Den tidligere medarbejder hos både National Geospatial-Intelligence Agency og National Reconnaissance Office skabte internationale overskrifter i 2023, da han vidnede foran Kongressen og hævdede, at USA i årevis havde arbejdet med hemmelige programmer relateret til ikke-jordisk teknologi.
Nu mener han fortsat, at offentligheden kun har set en lille del af materialet.
Under pressekonferencen argumenterede Grusch for, at der eksisterer alvorlige sikkerhedsproblemer omkring de ukendte objekter, som gennem årtier angiveligt har opereret i beskyttet luftrum over både militære installationer og større byområder.
Han kritiserede samtidig brugen af hemmeligstempling og hævdede, at klassificering af information ikke må bruges til at skjule fejl, økonomiske uregelmæssigheder eller vigtig videnskabelig viden.
Ifølge Grusch findes der embedsmænd i regeringssystemet, som har kendskab til flere former for udenjordisk liv, selvom han ikke fremlagde nye beviser under arrangementet.
Læs også:
Politikere kræver flere dokumenter frigivet
Flere medlemmer af Kongressen deltog også i arrangementet, blandt andre Anna Paulina Luna, Tim Burchett, Eric Burlison og Jared Moskowitz.
De efterlyser større gennemsigtighed omkring de dokumenter, som myndighederne fortsat holder tilbage.
Et af de sager, politikerne ønsker belyst, er den såkaldte Varginha-hændelse i Brasilien fra 1996. Episoden bliver ofte omtalt som “Brasiliens Roswell” og har i årtier været omgærdet af rygter om observationer af ikke-menneskelige væsener og efterfølgende militær involvering.
Kongresmedlem Eric Burlison hævdede desuden, at whistleblowere fortsat er bange for at kontakte myndighederne direkte, mens Tim Burchett pegede på et andet problem: at dele af UFO-relateret materiale angiveligt er blevet overført til private virksomheder, hvilket gør det sværere at få adgang til dokumenterne gennem de normale aktindsigtsregler.
UFO’er er blevet mainstream
For bare få år siden var UFO-historier ofte henvist til konspirationsteorier og nichemedier. Situationen ser anderledes ud i dag.
Siden Pentagon i 2020 offentliggjorde flere autentiske videoer optaget af amerikanske jagerpiloter, er emnet rykket markant tættere på mainstream-politik og officiel efterforskning.
Der er dog stadig en væsentlig forskel mellem dokumenterede observationer af uforklarlige fænomener og konkrete beviser for udenjordisk liv.
Netop dét er kernen i den nuværende debat. Mens Grusch og flere politikere mener, at regeringen skjuler afgørende information, fastholder amerikanske myndigheder fortsat, at der ikke er offentliggjort verificerede beviser for besøg fra intelligente livsformer uden for Jorden.
Det betyder dog ikke, at interessen er blevet mindre. Tværtimod virker spørgsmålet om, hvad regeringerne faktisk ved om UFO’er, til at fylde mere i den offentlige debat end på noget tidspunkt siden Roswell-historien begyndte at fascinere verden i 1947.
Læs også: