Verden
The Glenlivet hæver barren med ny luksuskollektion: kun for rejsende
Cask Master’s Collection.
Serien er sammensat af The Glenlivets egen cask master, Kevin Balmforth, som med denne kollektion bliver hædret for sit mangeårige arbejde med at finjustere destilleriets udtryk.
“Med denne kollektion har vi fokuseret på det, der gør The Glenlivet unikt – vores arv, vores håndværk og den silkebløde karakter, som definerer vores whisky,” forklarer Balmforth.
Kollektionen samler tre markante udtryk på 14, 16 og 19 år, som tilsammen skal illustrere Speyside-regionens smagsmæssige dybde og variation.
De tre whiskyer
The Glenlivet 14 Year Old er modnet på både amerikansk og europæisk eg. Resultatet er en frisk og frugtig profil med noter af bagt æble, citrus og honning – pakket ind i en flaske med blå gradient, inspireret af vandløbene i Livet Valley. Prisen lander på omkring 85 amerikanske dollars.
The Glenlivet 16 Year Old går i en sødere og rundere retning. Den har ligget udelukkende på amerikansk eg og byder på smagsnuancer af toffee og moden blomme. Flasken og æsken er farvet i dyb rød, inspireret af de speidyske solnedgange, og prisen ligger omkring 120 dollars.
The Glenlivet 19 Year Old er kronen på værket – og den første whisky fra The Glenlivet, der er færdigmodnet på skotsk eg. Det langsomt voksende træ giver en tæt, krydret og let nøddeagtig karakter, og whiskyen beskrives som seriens mest komplekse udtryk. Prisen: cirka 140 dollars.
Nyt design, samme DNA
Sammen med kollektionen introducerer The Glenlivet et nyt, mere moderne design. Flaskerne prydes af bølgeinspirerede linjer, der symboliserer navnets oprindelige betydning: “the valley of the smooth flowing one.” Derudover har brandet fået et nyt monogram, som skal forene tradition med nutidig elegance – præcis som whiskyen selv.
Kun til de rejsende
Cask Master’s Collection bliver ikke en hyldevare. Serien lanceres udelukkende i global travel retail – altså i lufthavne og toldfri butikker – og henvender sig til whiskydrikkeren, der gerne vil have noget særligt med hjem fra rejsen.
Tradition møder innovation
The Glenlivet har i det seneste år markeret sig som et destilleri, der tør bevæge sig uden for de klassiske rammer. Tidligere i oktober solgte de deres hidtil ældste udgivelse, Spira 60 Year Old, for svimlende £650.000 ved Distillers One of One-auktionen. Samtidig har de lanceret Beyond Speyside-serien, der udforsker nye smagsretninger uden at forlade destilleriets grundprincip: smoothness over alt.
Med The Cask Master’s Collection cementerer The Glenlivet sin position som en af whiskykulturens mest konsekvente og respekterede spillere – og beviser, at klassisk håndværk sagtens kan tage flyveren og rejse med stil.
Læs også: