Motor

Kinas ‘Elon Musk’ forklarer med 2 tal: Derfor er Vesten bagud på elbiler

Der er to tal, der forklarer, hvorfor de mest teknologisk avancerede biler i øjeblikket produceres i Kina og ikke i Vesten.

Kathrine Frich
Af Kathrine Frich 17. april 2025

Elbiler med selvkørende funktioner stormer frem i Kina, og ifølge XPeng-stifter He Xiaopeng er det her bare begyndelsen.

He Xiaopeng, medstifter og CEO for den kinesiske elbilproducent XPeng, siger, at antallet af nye biler med avancerede førerassistentsystemer, der tillader håndfri kørsel, er eksploderet i Kina, og nu har overhalet både USA og Europa, ifølge Fortune Magazine.

Fra 1 % til dominans på 10 år

Ifølge kilden er der to tal, der forklarer, hvorfor de mest teknologisk avancerede biler i øjeblikket produceres i Kina og ikke i Vesten.

Tallet 50 viser, hvor udbredte nye energibiler (NEVs) er i Kina. Det betyder i praksis, at hver anden nye bil solgt sidste år var enten elektrisk eller en plug-in hybrid.

Det andet tal, 55,7, repræsenterer den procentdel af NEVs solgt i Kina sidste år, som havde “håndfri” førerassistentsystemer – funktioner der minder om Teslas Full Self-Driving eller Fords BlueCruise.

Til sammenligning lå begge tal under 1 % i 2014, da He var med til at stifte XPeng.

“Det er tydeligt, at der er sket markante fremskridt i udviklingen i Kina de seneste ti år,” sagde He tirsdag ved “global brand series”-eventet i Hongkong, hvor XPengs premium-minivan X9 var i centrum.

Kina kører mens Vesten takserer

Selvom ti år måske ikke lyder af meget i forbrugerelektronik, svarer det i bilindustrien til et helt produktliv, fra design til sidste produktionsår.

I USA udgør elbiler og plug-in hybrider kun omkring 11 % af markedet for personbiler, mens tallet i Europa ligger på 23 %.

Når det gælder førerassistentsystemer, er det svært at finde helt sammenlignelige tal. Men Tesla bruges ofte som målestok, og kun omkring en fjerdedel af deres biler har den mest avancerede “håndfri” funktion.

Elon Musk har endda måtte sætte prisen ned to gange for at få gang i salget.

Nu er politikere i både USA og Europa begyndt at indføre høje toldsatser for at bremse de prisvenlige kinesiske elbilers indtog.

He Xiaopeng forbliver dog optimistisk omkring eksportpotentialet: “I det næste årti sigter vi efter, at over halvdelen af vores salg skal komme fra udlandet. Vi vil dominere som et kinesisk kvalitetsmærke i eksportmarkedet.”

Volkswagen – tidligere markedsleder i Kina – har for nylig indgået direkte partnerskab med XPeng.

En asiatisk Musk med flyvende biler

He Xiaopeng solgte mobilbrowser-firmaet UCWeb til Alibaba og brugte pengene på at starte XPeng.

En historie der lyder mistænkeligt bekendt for Tesla-fans, Elon Musk gjorde præcis det samme med PayPal og Tesla.

He har udviklet specialdesignede chips til selvkørende teknologi, bygget en humanoid robot ved navn “Iron”, og kastet sig ud i luftfart.

Forskellen er altså at He satser på flyvende biler, ikke raketter.

XPeng opererer dog i en helt anden liga end Tesla, både hvad angår størrelse og markedsværdi.

Hvor Tesla havde næsten monopol i Vesten, kæmper XPeng i et tætpakket kinesisk marked domineret af BYD og andre sultne konkurrenter.

Vores team kan have anvendt AI til at assistere i skabelsen af dette indhold, som er gennemgået af redaktørerne.