Musik
Dansk Festival aflyst: Solgte kun 40 billetter
Den sønderjyske endagsfestival Brundlund Live bliver ikke til noget i 2026.
Arrangørerne har valgt at aflyse begivenheden, der ellers var planlagt til den 22. august.
Aflysningen skyldes en kombination af lavt billetsalg og manglende økonomisk grundlag for at gennemføre festivalen i den ønskede kvalitet.
Det oplyser arrangørerne selv på Facebook.
‘Aabenraa Live har besluttet at aflyse Brundlund Live den 22. august 2026. Beslutningen er truffet på baggrund af en samlet vurdering af billetsalget og de økonomiske forudsætninger for at levere den kvalitet og helhedsoplevelse, som publikum og samarbejdspartnere med rette kan forvente.’, skriver festivalen på deres Facebook-side.
Programmet talte ellers stærke danske navne som Guldimund, der aktuelt er med i Toppen af Poppen, samt The Savage Rose og August Høyen.
Ifølge Avisen Danmark har arrangørerne haft svært ved at få salget op i gear.
“Vi har haft et stærkt program og en meget positiv respons på indholdet, men vi må også konstatere, at billetsalget ikke har udviklet sig i det tempo, der er nødvendigt for at gennemføre arrangementet på et bæredygtigt grundlag. Derfor har vi valgt at reagere rettidigt,” siger Thomas Mathiesen, spillestedsleder for Aabenraa Live, til Avisen Danmark.
Han fortæller ydermere, at festivallen de sidste tre og en halv måned kun har solgt omkring 40 billetter.
I alt var der solgt ‘et pænt stykke under 200’ billetter op til aflysningen.
Læs også: