Musik

Xzibit kommer til Danmark

West-coast rapperen indtager Pumpehuset til november

Xzibit kommer til Danmark
Pressefoto
Mikkel M. Vermeulen
Af Mikkel M. Vermeulen 25. juni 2019

Xzibit ramte gennem værtskabet for MTV's Pimp My Ride, en udødelig memestatus på nettet, men manden har selvfølgelig også andet at byde på – ikke mindst et par seriøse bangers i musikbagkataloget.

Og nu er han klar på at tage sin musik til Danmark. Det sker den 7. november 2019, hvor han indtager Pumpehuset, sammen med Jayo Felony, Demrick og DJ Hoppa. 

X

En gæsteoptræden på både ”2001” fra Dr. Dre og på Eminem's ”Marshall Mathers”, gav Xzibit global anerkendelse, og var med til at sikre ham deltagelse i den stort opsatte ”Up in Smoke Tour” i 2000. Albummet ”Man Vs. Machine” fra 2002 var med gæsteoptræden var bl.a. Dr. Dre, Eminem, Nate Dog, M.O.P. og Snoop Dogg, og i 2004 vendte Xzibit stærkt tilbage med den hårdtslående ”Weapon of Mass Destruction”, der ikke indeholdt hjælp fra gamle venner, men derimod bl.a. havde produktioner af Hi-Tek og Timbaland. De seneste albums fra Xzibit er ”Full Circle” fra 2006 og ”Napalm” fra 2012, og Xzibit har planer om at udgive nyt album i løbet af 2019. 

Hvornår: 7. november 2019

Hvordan: Billetsalget starter den 26. juni via Billetlugen.

Lommelærker tilladt: Simon Kvamm tager på turné i landets kirker

Læs også: Lommelærker tilladt: Simon Kvamm tager på turné i landets kirker

En aften med film-musik af fineste skuffe – se traileren til Hans Zimmer & Friends: Diamond in the Desert

Læs også: En aften med film-musik af fineste skuffe – se traileren til Hans Zimmer & Friends: Diamond in the Desert