Film

Verdens mest profitable film kostede 1.300 kroner at lave – nu har den tjent over 27 millioner

overhaler Obsession og Paranormal Activity.

Hollywood kan bruge 200 millioner dollars på en blockbuster, fylde den med superstjerner, CGI og en markedsføringskampagne på størrelse med et mindre lands statsbudget.

Eller man kan åbenbart gøre som en kinesisk mor og hendes søn.

Den kinesiske animationsfilm Niu Lai er nemlig blevet et regulært biograffænomen efter angiveligt at være blevet produceret for sølle 200 dollars – cirka 1.300 danske kroner.

Filmen har siden spillet omkring 4,3 millioner dollars ind i de kinesiske biografer. Det svarer til mere end 27 millioner kroner og omkring 20.000 gange produktionsbudgettet.

Dermed har den ifølge IGN overtaget titlen som verdens mest profitable film målt på indtjening i forhold til produktionsbudgettet.

Det mest fantastiske?

I begyndelsen var der stort set ingen, der gad se den.

Under 300 mennesker købte billet

Niu Lai fik premiere i kinesiske biografer den 5. august, og de første ti dage lignede bestemt ikke begyndelsen på et filmhistorisk fænomen.

Filmen solgte færre end 300 billetter og indtjente blot 7.700 yuan – omkring 7.300 kroner – i perioden.

Og så opdagede internettet den.

Billeder og klip fra filmen begyndte at cirkulere online, hvor især den ekstremt primitive CGI vakte opsigt. Nysgerrigheden omkring den bizarre animationsfilm voksede, og pludselig begyndte folk at købe biografbilletter for selv at opleve den.

Det blev kort sagt moderne at se den film, som ingen oprindeligt havde lyst til at se.

Biograferne havde endda så lidt officielt markedsføringsmateriale at arbejde med, at ansatte ifølge IGN begyndte at lave deres egne plakater i hånden.

En mor og hendes søn brugte fem år på filmen

Historien bag Niu Lai gør det hele endnu mere absurd.

Filmen blev skabt af Xin Yumeng og Sun Lifang, der er mor og søn, og de brugte angiveligt fem år på at lave størstedelen af projektet selv.

Resultatet er en groft animeret CGI-film om den nyfødte kalv Niu Lai, der skal lære at overvinde sin frygt gennem en abstrakt drømmesekvens.

Det lyder måske ikke umiddelbart som opskriften på et internationalt biograffænomen.

Men det er netop filmens hjemmelavede og mildest talt uslebne udseende, der ser ud til at være blevet dens største styrke. Den blev et meme, memes skabte nysgerrighed, og nysgerrigheden sendte folk ned i biografen.

200 dollars blev til 4,3 millioner

Hvis det rapporterede budget på 200 dollars holder, er regnestykket næsten komisk.

En indtjening på 4,3 millioner dollars svarer til 21.500 gange budgettet.

Det betyder selvfølgelig ikke, at filmskaberne nødvendigvis har 4,3 millioner dollars stående på bankkontoen. Biografomsætning skal blandt andet deles med biografer og distributører, og produktionsbudget og samlet økonomi er heller ikke det samme.

Men som forhold mellem det rapporterede produktionsbudget og billetsalget er tallet fuldstændig absurd.

Niu Lai har dermed ifølge IGN overhalet Obsession, der tidligere sad på rekorden efter at være blevet produceret for under én million dollars og efterfølgende udvikle sig til et kæmpehit.

Internettet gjorde den dårlige grafik til guld

Det hele er lidt af en omvendt Hollywood-historie.

Normalt bruges enorme summer på at få en film til at se så dyr ud som muligt og derefter endnu flere millioner på at overbevise publikum om, at de skal se den.

Niu Lai havde praktisk talt ingen markedsføringskampagne, ekstremt primitive animationer og en start, hvor færre end 300 mennesker købte billet.

Så begyndte folk på nettet at dele billeder, fordi de næsten ikke kunne tro på, hvad de så.

Nu har filmen indspillet millioner.

Om Niu Lai ender med at få biografpremiere uden for Kina, er endnu uvist. Den voksende internationale opmærksomhed har dog allerede skabt masser af kommentarer fra folk, der gerne vil opleve den mærkværdige film med egne øjne.

En film til cirka 1.300 kroner, lavet over fem år af en mor og hendes søn, er med andre ord endt som en af filmårets mest usandsynlige succeshistorier.

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Tong Bingxue 仝冰雪 (@visuals_china)