Verden
Trump vil stoppe ‘ulovlige demonstrationer’: Truer studerende med fængsel og bortvisning
Når Donald Trump går på sin egen platform Truth Social, er der som regel drama i farvandet.
Denne gang er det amerikanske skoler og universiteter, der står for skud.
Præsidenten har nemlig annonceret, at han vil standse al føderal finansiering til uddannelsesinstitutioner, der tillader “ulovlige demonstrationer”.
Ingen maskespil – bare maskefald
Trump gjorde det klart i sit opslag:
“Demonstranter vil blive fængslet og/eller permanent udvist til deres oprindelseslande. Amerikanske studerende vil blive permanent bortvist eller, afhængigt af deres forbrydelse, arresteret. INGEN MASKE.”
Den lidt kryptiske afslutning med “INGEN MASKE” fik straks internettet til at spekulere.
Var det en reference til masker under demonstrationer, en COVID-19-henvisning, eller blot Trumps egen måde at sige, at der ikke bliver lagt fingre imellem?
Svaret er – som så ofte med Trump – lidt i det uvisse.
Hvilke demonstrationer taler vi om?
Selvom Trump ikke præciserede, hvilke demonstrationer han mente, er det nærliggende at tro, at det især handler om de pro-palæstinensiske protester, der sidste år rullede over flere amerikanske universiteter.
Trump og mange andre republikanske ledere har tidligere været ude med hård kritik af disse demonstrationer og kaldt dem anti-amerikanske og antijødiske.
I denne uge overvejer den amerikanske regering også at afslutte kontrakter for over 350 millioner kroner med det prestigefyldte universitet Columbia i New York.
Begrundelsen? Universitetet har ikke beskyttet sine jødiske studerende godt nok, ifølge uddannelsessekretæren.
En større plan for uddannelsessystemet
Det stopper dog ikke her.
Trump har tidligere annonceret, at han vil nedlægge det føderale undervisningsministerium, hvilket vil være en kæmpe omvæltning for det amerikanske uddannelsessystem.
I dag har de enkelte delstater allerede stor magt over uddannelsespolitikken, men den føderale regering har stadig betydelig indflydelse gennem de mange midler, der uddeles til skoler, især i udsatte områder.
Hvis Trump får sin vilje, vil disse penge forsvinde – eller i det mindste blive underlagt stramme krav.
“Woke” undervisning er på skudlinjen
Trump har længe været en skarp kritiker af, hvad han og andre konservative betegner som “woke” undervisning – et bredt begreb, der ofte bruges om progressiv undervisning om racisme, seksualitet og mangfoldighed.
Vi har allerede set, hvordan republikansk-ledede stater som Florida og Texas har vedtaget love, der forbyder undervisning i kritisk raceteori og LGBTQ+-emner.
Hvis Trump vinder frem, kan vi forvente, at dette vil blive udvidet til at gælde på landsplan – i hvert fald for skoler, der ønsker føderale midler.