Verden
Trump trodser domstolens kendelse: Nægter journalister adgang til pressemøde
Trump-regeringen har anket kendelsen, men det fritager dem ikke for at efterleve den, indtil sagen behandles.
Donald Trump har endnu en gang nægtet journalister fra Associated Press adgang til Det Hvide Hus, på trods af en dommerkendelse, der kræver det modsatte.
Den opsigtsvækkende afvisning skete under mandagens pressemøde med El Salvadors præsident, Nayib Bukele.
Et klart nej, trods et klart ja fra retten
Ifølge nyhedsbureauet AP har Trumps administration brudt en føderal dom, der beordrer, at AP-journalister skal have adgang til Det Ovale Kontor, Air Force One og andre områder, når disse er åbne for andre medier.
Alligevel blev to reportere nægtet adgang, mens resten af pressekorpset var til stede.
Trump-regeringen har anket kendelsen, men det fritager dem ikke for at efterleve den, indtil sagen behandles.
Den amerikanske nyhedsbureauets talskvinde, Lauren Easton, udtalte mandag: “Vi forventer, at Det Hvide Hus genopretter vores adgang til pressekorpset fra i dag, som dommen foreskriver.”
Navneskandale, censur og en fornærmet præsident
Baggrunden for konflikten går tilbage til AP’s afvisning af at følge en præsidentiel bekendtgørelse, som krævede, at medierne brugte betegnelsen “Gulf of America” i stedet for det historiske “Den Mexicanske Golf.”
AP nægtede, og blev straffet.
Ifølge bekendtgørelsen fra Trump skal navneændringen gælde farvandet op til grænsen mod Mexico og Cuba, på trods af at “Den Mexicanske Golf” har været brugt siden 1500-tallet.
Kritikken har været massiv, både fra europæiske nyhedsbureauer og internationale organisationer, der kæmper for pressefrihed.
Det Hvide Hus har endnu ikke kommenteret den seneste eksklusion, men et stigende antal stemmer advarer nu mod, hvad de ser som en farlig glidebane, hvor det frie ord betaler prisen for præsidentens personlige forfængelighed.