Verden

Trumps vanvittige handlinger: Her er hvad han har nået på bare 100 dage

Det er nu 100 dage siden Donald Trump vendte tilbage til Det Hvide Hus for sin anden præsidentperiode, og sikke en rutchebanetur det har været.

Inden for få timer efter indsættelsen den 20. januar underskrev Trump over 25 bekendtgørelser og erklærede, at “Amerikas gyldne æra begynder lige nu.”

Siden da er det gået slag i slag med nye dekreter, executive orders og vilde udmeldinger fra både Det Hvide Hus og Trumps egen Truth Social-platform.

Nu, hvor vi rammer 100 dages-milepælen, er her et kig på nogle af Trumps mest kontroversielle træk.

Elon Musk, DOGE og massive nedskæringer

Trump oprettede Department of Government Efficiency (DOGE) og satte verdens rigeste mand, Elon Musk, i spidsen for projektet om at “modernisere den føderale teknologi” og “maksimere effektivitet og produktivitet.”

Musk tog rollen seriøst, så seriøst, at han på Conservative Political Action Conference stillede op med en motorsav og lovede at skære billioner af dollarer væk fra statsbudgettet og den “unødvendige bureaukrati.”

Konsekvensen blev at adskillige agenturer er krympet voldsomt.

USAID og Uddannelsesministeriet er blandt dem, der nærmest er barberet ned til ingenting. Et eksempel: Inter-American Foundation står nu tilbage med én ansat.

Trumps toldkrig skaber global panik

Den 2. april, som Trump selv døbte “Liberation Day”, afslørede han en omfattende toldplan mod udenlandske varer, undtagen Canada og Mexico.

Det gik ikke ubemærket hen: Kina svarede tilbage med egne sanktioner, verdens aktiemarkeder gik i panik, og spændingerne på handelsfronten steg voldsomt.

Selvom Trump midlertidigt har sat toldplanerne på pause i 90 dage, frygtes det, at handelspartnerne vil gøre livet surt for amerikanske borgere.

Eksempelvis truede Ontarios premierminister Doug Ford med at lukke for strømmen til 1,5 millioner mennesker i Michigan, New York og Minnesota.

Siden Trump rullede sin “toldplakat” ud, er renterne steget, forbrugertilliden dalet, og arbejdsløsheden begyndt at stige, ikke mindst fordi tusindvis af offentligt ansatte er blevet fyret via DOGE-programmet.

Masseudvisninger uden rettergang

Trump er ikke uvant med at krydse klinger med domstolene, men denne gang tog han det skridtet videre:

Ved hjælp af en gammel krigslov deporterede han over 250 ikke-amerikanske borgere direkte til El Salvadors berygtede mega-fængsel – uden nogen former for retssag.

Dette har allerede ført til fatale fejl, blandt andet da Kilmar Armando Abrego Garcia fra Maryland, som havde lovligt ophold i USA, fejlagtigt blev deporteret.

Eksperter påpeger, at dette strider mod 14. forfatningstillæg, der beskytter retten til rettergang, men det ser ikke ud til at bekymre Trump.

Han har endda luftet ideer om at sende amerikanske statsborgere i udenlandske fængsler, truer udenlandske studerende, der protesterer for Palæstina, med hjemsendelse, og planlægger et “selvdeportationsprogram”, hvor man får penge for frivilligt at forlade landet.

Krig mod mangfoldighed

Trump har ikke kun sat bremserne på diversitets- og inklusionsprogrammer (DEI) i regeringen.

Han har også truet med efterforskninger og straf mod private firmaer og universiteter, der fører dem videre.

Han erklærede, at “der kun findes to køn”, som “ikke kan ændres”, hvilket slår hårdt ned på transkønnedes rettigheder i sport, fængsler og sundhedssystemet.

Andre øjeblikke, der skabte røre

Inden for sine første dage benådede Trump Capitol-optøjerne, trak USA ud af Verdenssundhedsorganisationen (WHO) og Paris-klimaaftalen.

Han har også nedgjort Canadas ledere, først Justin Trudeau, nu Mark Carney, ved at kalde dem “guvernøren af Canada” og foreslå, at landet bliver USA’s 51. stat.

Forholdet til Ukraine blev heller ikke bedre, da Trump blev set “råbe” ad Volodymyr Zelenskyj under et møde om fredsforhandlinger med Rusland.

Og som kronen på værket: Trump skabte skandale ved pave Frans’ begravelse, hvor han mødte op i blå jakkesæt, tyggede tyggegummi, faldt i søvn og sms’ede under ceremonien.