Drinkopskrifter
To klassikere med et Campari twist
Imponér med nye opskrifter
Den seneste tid har det været Aperol Spritz, som har været at finde på enhver instaprofil med respekt for sig selv, og selvom det er en lækker drink, er den måske også ved at være lidt brugt nu.
Bare lidt..
Men er du ikke helt klar på at slippe drinken, men alligevel gerne vil prøve noget nyt, så er en Campari Spritz en mulighed. Hvor Aperol-versionen er blød, er denne med Campari mere dristig – dog med den simplicitet og smagfuldhed, som spritz'en er kendt for.
Opskrift
6 cl mousserende vin
4 cl Campari
2 cl danskvand
Fyld et stort vinglas eller et drikkeglas med isterninger. Tilsæt ingredienserne og pynt med en halv appelsinskrive og eventuelt et sugerør. Den mousserende vin kan være en italiensk prosecco, Cremant eller – hvis det foretrækkes – en tør hvidvin.
En anden klassiker, der hører sommeren (og vinteren og foråret og..) til er en god gin og tonic – det går man aldrig galt i byen med! Trænger du alligevel til at prøve noget nyt, kan en Campari Tonic altså også noget.
Opskrift
4 cl Campari
12 cl tonic vand
Isterninger
1 appelsin
Hæld alle ingredienserne i et højt glas med isterninger. Rør let rundt, pynt med en skive appelsin og server.