Motor

Stellantis genopliver SRT og Tim Kuniskis sidder bag rattet

En performance-strategi.

Stellantis trykker speederen i bund og genopliver det legendariske SRT-navn (Street and Racing Technology), med Tim Kuniskis som styrmand. Det hele lugter langt væk af benzin, baghjulstræk og ambitioner om at sætte ild i performance-segmentet – især hos de amerikanske mærker under Stellantis-paraplyen: Chrysler, Dodge, Jeep og Ram.

SRT vender tilbage – men ikke kun for Dodge

Hvis man har haft bare ét hjørne af sin garage viet til amerikanske muskelbiler, så klinger SRT med alt fra Viper til Charger Hellcat. Men nu får navnet en ny rolle. Det handler ikke bare om at skrue hestekræfter sammen – SRT skal fremover stå for alt fra Direct Connection (Stellantis’ performance-dele og -kits) til hele det nordamerikanske motorsportsprogram. Og ja, Ram vender tilbage til NASCAR Truck Series i 2026 – en lille gave til alle, der savner brølende V8’ere og pickup-kampe på ovalbaner.

Tim Kuniskis, manden der tidligere har styret Dodge gennem Hellcat-æraen og stået bag beslutningen om elektrisk fremtid for Charger og Challenger, har nu fået nøglerne til hele SRT-bilen. Samtidig beholder han sin rolle som CEO for Ram – hvilket altså betyder, at vi kan forvente performance-DNA i alt fra lastbiler til gadebiler.

En samlet performance-strategi

Ifølge Stellantis’ COO, Antonio Filosa, handler det her ikke kun om hurtige biler – det handler om at samle kræfterne og skabe en sammenhængende performance-vision. I stedet for at hvert mærke roder med sin egen lille go-fast-afdeling, bliver SRT limen, der binder det hele sammen.

Det er tydeligt, at Stellantis satser på at genskabe noget af den gnist og entusiasme, som performance-biler historisk set har skabt i deres lineup. Samtidig er det også en måde at aktivere kundebasen på – de folk, der stadig går op i motorlyd, drejningsmoment og kvartmile-tider.

Hvad betyder det for fremtiden?

Selvom vi lever i en tid, hvor elbiler og hybridmodeller dominerer overskrifterne, så viser Stellantis her, at der stadig er plads til benzin i blodet. Det bliver spændende at se, hvordan SRT vil balancere mellem traditionel muskelkraft og nye elektriske kræfter. Kan vi forvente elektrificerede versioner af fremtidige SRT-modeller? Sandsynligvis. Men mon ikke de stadig larmer på den ene eller anden måde.

Uanset hvad, så er det en stærk melding: Amerikanerne får deres performance-division tilbage, og med Kuniskis bag roret er det ikke utænkeligt, at vi snart ser nye SRT-navne på alt fra brutale SUV’er til elmonstre med hjulspin.