Gear

Sony vil gøre din stue til en biograf – nyt BRAVIA Theatre gear går all-in på lyd

Klar til biografoplevelse derhjemme?

Der er noget ved hjemmebiograf-setup, der altid starter ambitiøst og ender halvt færdigt. En soundbar her, et TV der – og så mangler der lige det sidste punch i lyden, når filmen virkelig burde ramme. Sony prøver nu at samle hele pakken i ét samlet økosystem med deres nye BRAVIA Theatre-serie.

Med sloganet “Cinema is Coming Home” er ambitionen ret klar: Det skal føles som en tur i biografen – bare uden klæbrige gulve og overpriced popcorn.

Soundbars der faktisk fylder rummet

I centrum står de nye BRAVIA Theatre Bar 7 og Bar 5, som begge er bygget til at levere en mere omsluttende lydoplevelse uden nødvendigvis at kræve et fuldt surround-setup fra start.

Topmodellen, Bar 7, kommer med ni højttalerenheder – inklusive opadrettede og sidevendte enheder, der hjælper med at sprede lyden i hele rummet. Det hele styres af Sonys 360 Spatial Sound Mapping-teknologi, som i praksis forsøger at simulere et komplet surroundsystem fra én enkelt enhed.

Bar 5 går en lidt mere klassisk vej med et 3.1-system og trådløs subwoofer, men stadig med fokus på klar dialog og solid bund. Her får man en løsning, der er nem at sætte op, men stadig leverer den der “biograf-fornemmelse”, når det gælder.

Udvid dit setup – hvis du vil gå all-in

Hvis én soundbar ikke er nok, har Sony også tænkt resten af pakken ind. Serien kan udvides med separate subwoofere og baghøjttalere, så man kan skrue op for både bas og surround.

Sub 9 og Sub 8 leverer henholdsvis dobbelt og enkelt driver-setup, hvor især Sub 9 går efter de helt dybe frekvenser. Samtidig introducerer Sony muligheden for at køre med dobbelt subwoofer – noget man normalt ser i mere hardcore setups.

Rear 9-højttalerne er designet til at løfte bagkanalerne og skabe en mere præcis rumfornemmelse. Det er her, man begynder at nærme sig en ægte surroundoplevelse, hvor lyden faktisk bevæger sig rundt om dig.

TV’et spiller stadig hovedrollen

Sammen med lydudstyret lancerer Sony også nye TV-modeller i form af BRAVIA 3 II og BRAVIA 2 II. Førstnævnte er et mellemklasse-TV, der går op til 100 tommer – hvilket i sig selv siger noget om, hvor hjemmebiografen er på vej hen.

BRAVIA 3 II er udstyret med Sonys XR Processor og Triluminos Pro, som fokuserer på farvegengivelse og kontrast. Samtidig er der understøttelse af Dolby Vision, Dolby Atmos og 4K ved 120 Hz, hvilket gør det oplagt til både film og gaming.

BRAVIA 2 II rammer et mere tilgængeligt niveau, men holder stadig fast i centrale features som 4K-opskalering og Dolby Atmos. Det er den type TV, der passer ind i de fleste setups uden at kræve det helt store budget.

Et samlet økosystem frem for enkeltprodukter

Det interessante ved Sonys nye lineup er ikke nødvendigvis de enkelte produkter, men hvordan de spiller sammen. Tanken er, at man kan starte simpelt – måske med en soundbar – og så bygge videre derfra.

Via BRAVIA Connect-appen og integration med Sony TV’er kan hele systemet styres samlet, hvilket gør det mindre teknisk tungt at få det hele til at spille.

Det er i virkeligheden her, Sony rammer noget ret præcist: hjemmebiografen er ikke længere forbeholdt entusiaster med kabler over det hele. Det er blevet noget, flere kan gå til – uden at gå helt på kompromis med oplevelsen.