Verden

Russisk spionpar brugte YouTube-videoer af Cristiano Ronaldo til at sende beskeder

Parret, som levede et tilsyneladende helt normalt familieliv i Marburg, havde skjulte forbindelser til russisk efterretning.

Russisk spionpar brugte YouTube-videoer af Cristiano Ronaldo til at sende beskeder
Cristiano Ronaldo unveils debut fragrence - 'Cristiano Ronaldo Legacy', hosting global launch party in Madrid

Forestil dig at poste en kommentar under en fodboldvideo på YouTube, og i stedet for at få et “like” fra en fellow fan, så er det den russiske efterretningstjeneste, der svarer.

Lyder det som et plot fra en James Bond-film? Jep. Men det er også virkelighed.

Et normalt familieliv

To russiske spioner, der boede i Tyskland under dæknavnet Andreas og Heidrun Anschlag, brugte nemlig videoer af selveste Cristiano Ronaldo til at sende krypterede beskeder til Kreml.

Parret, som levede et tilsyneladende helt normalt familieliv i Marburg, havde skjulte forbindelser til russisk efterretning.

De blev afsløret i 2011 efter at have leveret tusindvis af hemmelige dokumenter fra NATO og FN via døde drop-points og, som det viser sig, sociale medier.

VIDEO: Ukrainsk ‘vampyr’ drone flamberer Nordkoreansk super-howitzer

Læs også: VIDEO: Ukrainsk ‘vampyr’ drone flamberer Nordkoreansk super-howitzer

Hemmelige koder i kommentarene

I 2011 skabte spionerne og deres russiske kontakter hver deres YouTube-konto.

De postede kommentarer under videoer med Cristiano Ronaldos mål, hvor uskyldige sætninger som “Great video, and the song is amazing!” faktisk var koder, der indeholdt hemmelige beskeder med bestemte tegnsætninger.

Svaret fra den russiske side kunne lyde: “Run and play like a demon” – som ifølge efterforskere indeholdt forudbestemte koder.

Sendt hjem til Rusland

Anschlag-parret blev snuppet af tysk efterretning og dømt til henholdsvis 6,5 og 5,5 års fængsel, men blev allerede i 2015 udvekslet med Rusland og sendt hjem.

Den hollandske embedsmand, der havde forsynet dem med hemmelig info, fik dog 12 års fængsel.

Så næste gang du falder over en Ronaldo-video på YouTube, tænk dig lige om, før du skriver “GOAT” i kommentaren. Det kunne være en kode..

Elon Musk raser igen: Beskylder Sydafrika for at opildne til at dræbe hvide mennesker

Læs også: Elon Musk raser igen: Beskylder Sydafrika for at opildne til at dræbe hvide mennesker

Musk slipper med en advarsel: Videnskabens fineste ignorerer misinformation

Læs også: Musk slipper med en advarsel: Videnskabens fineste ignorerer misinformation