Pokemon

Pokémon Day er landet – og du kan vinde fede præmier!

Klar i

Der er noget helt særligt over nye Pokémon-udgivelser. Den der følelse af frisk plast, nye kortdesigns og jagten på de helt tunge pulls. Og nu er det tid igen. Ascended Heroes er det nyeste skud på stammen – og det lander midt i et ret vildt jubilæum. Pokémon kan nemlig fejre 30 år. Tre årtier med lommemonstre, kortdueller i skolegården og voksne samlere, der stadig får høj puls over en velplaceret holo.

Det skal selvfølgelig ikke gå stille for sig.

Derfor markerer vi både den nye udgivelse og 30-års jubilæet med en stor konkurrence, hvor der er solide præmier på højkant.

Udgivelse 27. februar – på selveste Pokémon Day

Ascended Heroes udkommer den 27. februar – og det er ikke en tilfældig dato. 27. februar er nemlig Pokémon Day, dagen hvor det hele begyndte tilbage i 1996 med de første spil i Japan. Siden da er datoen blevet en fast årlig fejring af universet med annonceringer, events og nye releases.

At Ascended Heroes lander netop på Pokémon Day gør det hele en tand mere symbolsk. Et nyt sæt, en ny æra og samtidig en fejring af 30 år med Pikachu, Charizard og resten af holdet. Det er svært at finde en mere passende dag at rive plastik af en frisk Elite Trainer Box.

Hvad er Ascended Heroes?

Ascended Heroes bygger videre på den moderne æra af Pokémon TCG, hvor power creep, alternative artworks og stærke specialkort har taget spillet til nye højder. Sættet byder på en række nye fortolkninger af ikoniske Pokémon – flere i såkaldte “Ascended”-versioner, hvor designet er mere dramatisk, detaljeret og kampklart end tidligere.

Der er fokus på intense kampscener, stærke evner og kort, der både fungerer i turneringsspil og i samlemappen. Illustrationerne trækker tråde til både klassiske generationer og nyere fanfavoritter, så både nostalgikere og nyere fans får noget at arbejde med.

Elite Trainer Boxes fra sættet er naturligvis spækket med booster packs, sleeves, terninger og promo-kort – præcis som man forventer det. Det er den slags bokse, der både kan åbnes med det samme eller gemmes væk som investering til senere.

30 år med Pokémon-universet

Pokémon-universet startede i 1996 i Japan og har siden udviklet sig til et globalt fænomen. Fra de første Game Boy-spil og det originale Base Set i TCG, til serier, film, mobilspil og massive verdensmesterskaber.

Trading Card Game-delen har haft en helt særlig rolle i universet. Det er her, strategi, held og samlerglæde mødes. Gennem årene har vi set utallige udvidelser, generationer og mekanikker – fra EX og GX til V, VMAX og nyere formater. Ascended Heroes skriver sig ind i den lange historie som endnu et kapitel i en verden, der konstant udvikler sig, men stadig holder fast i sine rødder.

30-års jubilæet er derfor ikke bare en rund fødselsdag. Det er en markering af et univers, der har formået at forny sig selv uden at miste sin identitet.

Vind fede præmier

I anledning af både Ascended Heroes, Pokémon Day og 30-års jubilæet skyder vi en stor konkurrence i gang. Og der er noget at komme efter:

  1. præmie:
    Ascended Heroes ETB x1
  2. præmie:
    Phantasmal Flames ETB x1
  3. præmie:
    Phantasmal Flames booster packs x5

Det er altså både spritnyt fra Ascended Heroes og stærke packs fra Phantasmal Flames, så der er rig mulighed for at hive noget seriøst godt op af pakkerne.

Sådan deltager du

Det er helt enkelt at være med.

Du skal blot sende en mail til [email protected] og skrive “Pokemon 30” i emnefeltet.

Så er du med i lodtrækningen.

Uanset om du er hardcore samler, spiller aktivt, eller bare stadig kan huske følelsen af dit første holografiske kort, er det her en oplagt anledning til at dykke ned i universet igen. Ascended Heroes rammer hylderne den 27. februar på selveste Pokémon Day – og 30 år med Pokémon er en ret god undskyldning for at rive lidt folie af nogle nye pakker.