Verden

Pentagons elite-nørder siger op i protest mod Musk

Det sker efter massiv intern uro og pres fra den såkaldte Department of Government Efficiency.

Pentagons elite-nørder siger op i protest mod Musk
Foto: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Det lyder som starten på en science fiction-film, men virkeligheden overgår igen fantasien:

Hele Pentagons teknologiske specialstyrke, kaldet Defense Digital Service (DDS), har besluttet at forlade deres poster. Grunden skal findes i Elon Musk.

Enheden, der siden 2015 har udviklet software til det amerikanske militær og blandt andet hjulpet det ukrainske forsvar med data-løsninger, bliver reelt opløst i slutningen af måneden.

Det sker efter massiv intern uro og pres fra den såkaldte Department of Government Efficiency (DOGE), anført af ingen ringere end Musk selv.

Digitalt forsvar i opløsning

DDS blev oprindeligt oprettet for at få Silicon Valley-kultur og innovation ind i Pentagon. Og det lykkedes.

De udviklede systemer til både dronebekæmpelse og humanitære missioner. Teamet blev hurtigt kendt som “Pentagons nørd-SWAT-hold”.

Men ifølge Politico har 11 ud af 14 ansatte nu takket ja til en fratrædelsespakke fra Trump-administrationen.

Den nuværende chef for DDS, Jennifer Hay, forlader sin stilling 1. maj. Pentagon har ikke ønsket at kommentere offentligt, men oplyser at DDS’ opgaver vil blive “absorberet” af det bredere Office of Digital and Artificial Intelligence.

Hay siger, at hun oprindeligt troede, at hendes afdeling skulle være kernen i Musks planer om at implementere kunstig intelligens i Pentagon.

Det viste sig dog at være en dødsdom forklædt som innovation: “Vi kunne vælge mellem at dø hurtigt eller langsomt.”

Forskere melder ud: Vi har opdaget en ny farve, ingen nogensinde har set

Læs også: Forskere melder ud: Vi har opdaget en ny farve, ingen nogensinde har set

Musk, svindeljagt og et opgør med bureaukrati

Donald Trump har personligt udpeget Elon Musk til at lede en revision af hele det amerikanske forsvarsministerium.

Missionen: at afsløre svindel og økonomisk misbrug for “hundredvis af milliarder af dollars.”

Ifølge Det Hvide Hus er Musk nu officiel “specialansat i regeringen” og skal stå i spidsen for en nedskæring i antallet af føderale ansatte.

I den forbindelse har Musks folk bedt om adgang til følsomme data i flere statsinstitutioner.

En tidligere Pentagon-medarbejder, som udtaler sig anonymt, lægger ikke fingrene imellem: “Der er ingen snak om AI eller effektivisering. Det de laver, er at ødelægge det hele.”

Demokratiet er i fare: Tusindvis af amerikanere protesterede (igen) mod Donald Trump

Læs også: Demokratiet er i fare: Tusindvis af amerikanere protesterede (igen) mod Donald Trump

Kvinde der passede på Bush afslører: Trumps folk bør frygte to ord

Læs også: Kvinde der passede på Bush afslører: Trumps folk bør frygte to ord