Gear

Motorcykelhjelmen her har indbygget kørelys og bremselys

Sotera Advanced Helmet

Motorcykelhjelmen her har indbygget kørelys og bremselys
Mikkel M. Vermeulen
Af Mikkel M. Vermeulen 27. maj 2019

Sikkerhed er alfa og omega når det kommer til 2-hjulet transport, og denne geniale koncept-opfindelse, gør lidt ekstra ud af det. 

Det er designeren Joe Doucet, der har udtænkt denne opfindelse – der basalt set bare er en lækkert designet styrthjelm, som har den ekstra feature, at den lyser landskabet op. 

 

 

3142581

De fleste styrthjelme er designet til at formindske skader, når ulykken først sker – men denne hjelm er designet til at forebygge ulykker, ved at gøre føreren mere synlig i trafikken. 

Helt praktisk er hjelmen udstyret med et USB-genopladeligt LED-lyspanel, der lyser hjelmen op. Takket være indbyggede accelerometere, kan hjelmen automatisk opfange, når køretøjet bremses – hvor lyset så skifter farve til rød, sammen med bremselygterne. 

Det er sgu en smart tanke!

 

Hjelmen er stadig i konceptfasen, men du kan følge processen på designerens hjemmeside

Bang & Olufsen lancerer Atelier – en hyldest til verdensklasse lydkvalitet og uovertruffen håndværk

Læs også: Bang & Olufsen lancerer Atelier – en hyldest til verdensklasse lydkvalitet og uovertruffen håndværk

11.000 individuelle menneskelige bevægelser senere: Se robot danse, træne og slås i ny video

Læs også: 11.000 individuelle menneskelige bevægelser senere: Se robot danse, træne og slås i ny video