Gaming
KB Hallen kogte til Danmarks nyeste esports-event: Los Ratones vinder NLC Finalen
Danmark har fået sit næste store internationale esports-event og denne gang er det ikke Counter-Strike, men derimod verdens største spil: League of Legends.
På en typisk dansk juni-lørdag blev dørene i KB Hallen slået op for tusindvis af passionerede fans, der strømmede ind for at opleve esport på en helt ny måde i Danmark.
Siden den danske liga stoppede i 2020, har danske fans måtte nøjes med at heppe, når de helt store kampe blev spillet internationalt – men i år bragte Leagues Disrupt spillet helt tæt på.
Vurderet ud fra stemingen kunne udefrakommende have forvekslet dagens event med en Sabrina Carpenter koncert – der var nærmest elektrisk i en fyldt KB Hallen, da det internationale stjernehold – og fanfavorit – ‘Los Ratones’ søndag eftermiddag vandt NLC Finalen i en intensiv kamp om trofæet.
Mere end en tredjedel af tilskuerne i KB Hallen var tilrejsende fra nær og fjern og stort set alle lande i Vesteuropa og selv USA, Canada og Australien var repræsenteret på tilskuerpladserne. Det kunne man i den grad også både se og høre undervejs, hvor skilte, tilråb og cosplays af folks favoritkarakterer fra spillet i høj grad satte sit præg på stemningen.
Journalistholdet bag Brod & Friends, et britisk esportshold, var også på scenen og lavede interviews med tilskuerne – heriblandt en 97 bedstemor; potentielt esportens ældste fan!
Direktør for Leagues Media, Christian Henriksen, er begejstret for debuten
Esportsfans og -events er noget af det mere besværlige at stable på benene – men det lykkedes for Leagues Disrupt at lave et event, der ikke bare tiltrak folk online, men også bragte dem ud i fuldt flor i KB Hallen. Fan meets, gode faciliteter, og et solidt setup af vært, kommentatorer og underholdning bragte i den grad folk sammen for at heppe på deres favorithold.
Christian Henriksen udtaler:
“Vi har været ekstremt spændte på debuten med de store finale-events og jeg må sige, det er gået over al forventning. Vi har haft tilskuere, der er rejst hertil fra næsten 30 lande og de skabte en stemning, der overgik alle vores forventninger.”
“Konceptet med Leagues Disrupt er godt nok esport, men vi lægger lige så mange kræfter i totaloplevelsen med live-musik, kendte streamere, en stor expo fra partnerne med mini-turneringer i spillet for alle fans, en kæmpe sceneopsætning og muligheden for at møde alle de kendte spillere undervejs. Nu rykker eventen rundt til de andre lande i Norden og England, og vi regner med at komme tilbage til København næste forår. Med et endnu større event”, fortæller direktøren, der også åbner for andre spiltitler og eventtyper:
“Nu har vi lige afholdt vores første store event, så det er for tidligt at komme med store løfter. Der er dog ingen tvivl om potentialet i den her type arrangementer med fokus på gaming, musik, underholdning og nogle af de dygtigste spillere i verden. Og weekenden oplevelse i en fyldt KB Hallen giver selvfølgelig inspiration til mere”, runder Christian Henriksen af.
Og man må sige, at live-musik i den grad var en del af showet. Midt i søndagens kampe blev publikum mødt af danske ROYA, der med gode beats og vanvittige toner holdt liv i den allerede fantastiske stemning mellem kampene.
Foto: Leagues Disrupt
Læs også:
Det stjernespækkede lineup fra fan-favoritten løb med sejren
Los Ratones består af nogle af de største navne i spillet: Svenskerne “Baus” og “Rekkles”, Serbiske “Velja” og de to slovenere “Nemesis” og “Crownie”.
Esportsfans vil genkende Rekkles, Nemesis og Crownie fra tidligere proplay, mens Baus kommer fra en baggrund som streamer. Velja, der indtil for nylig var et relativt ukendt navn, er skudt op i raketfart.
Og det var da også dette hold, der løb med sejren, da de lørdag på overbevisende manér kvalificerede sig til søndagens finale – og dernæst satte et definitivt punktum for spørgsmålet: “Er Los Ratones ligaens bedste hold?” ved at besejre NORD Esports 3-0.
Turneringen består af 4 sæsoner per år med online-kvalifikation gennem landenes nationale ligaer, der tæller mere end 250 hold. Arena-finaler og -events bliver afholdt hvert kvartal.
Næste sæsonfinale afvikles i slutningen af august, by og arena bliver annonceret senere.
I KB Hallen var mere end 3.500 tilskuere i finaleweekenden med til at skabe god stemning, ikke bare til eventet men også hos afviklerne, der har store forhåbninger til formatet.
Foto: Rie Neuch
Læs også: