Film

Interview med Anora-aktuelle Sean Baker: Jeg vil ikke lave superheltefilm

Vi har taget en snak med indie-darlingen!

Interview med Anora-aktuelle Sean Baker: Jeg vil ikke lave superheltefilm
Foto: Dennis Stanley

Med film som Tangerine, The Florida Project og Red Rocket har instruktøren Sean Baker cementeret sin status som indie-darling hos publikum såvel som anmeldere. 

Bakers unikke blanding af realisme og glansbillede-eventyr, gør hans film både charmerende og hjerteskærende på én og samme tid. 

Tidligere i år vandt hans seneste film, Anora, de eftertragtede gyldne palmer i Cannes, filmfestivalens fornemmeste pris og Bakers karriere er for alvor skudt i gang.

Filmen handler om stripperen Anora (Mikey Madison), der gifter sig med den unge russiske rigmandssøn, Vanya (Mark Eydelshteyn) kort efter de to er mødtes og uvidende roder sig ud i et sandt familiedrama med den russiske mafia om svigerfamilie.

Vi har taget en snak med Sean Baker om inspirationen bag filmen, om vigtigheden ved at opnå realisme og autenticitet og om vi mon kommer til at se en Sean Baker superheltefilm i fremtiden.

Anora har premiere i danske biografer d. 5. december 2024. 

Netflix afslører premieredato for den sidste sæson af You

Læs også: Netflix afslører premieredato for den sidste sæson af You

Squid Game sæson 2 overvælder Netflix med massive seertal

Læs også: Squid Game sæson 2 overvælder Netflix med massive seertal