Verden
Helikopterfirma lukker efter dødsulykke med Siemens CEO i New York
Lukningen sker kun få timer efter at Chuck Schumer krævede, at FAA straks fratog New York Helicopter deres licens.
Efter en dramatisk ulykke over Hudson River, der kostede seks mennesker livet, har det amerikanske luftfartstilsyn FAA beordret, at firmaet bag ulykken lukker ned med det samme.
Faldende dele og dødelig nedstyrtning
New York Helicopter, som stod bag turistflyvningen, stoppes øjeblikkeligt efter torsdagens ulykke, hvor helikopteren ifølge vidner smed dele af sin krop, før den styrtede ned i Hudsonfloden.
Alle seks ombord døde, herunder en spansk familie på fem, og den 36-årige amerikanske pilot Seankese Sean Johnson, tidligere ansat i den amerikanske flåde.
Redningsfolk fra New York City og Jersey City fandt kort efter vraget og bjærgede ligene fra floden.
Den omkomne familie var Siemens-direktør Agustín Escobar, hans kone Mercè Camprubí og deres tre børn på henholdsvis 10, 8 og 4 år.
Politisk pres og sikkerhedssvigt
Lukningen sker kun få timer efter at senator og demokratisk leder Chuck Schumer krævede, at FAA straks fratog New York Helicopter deres licens.
Han kritiserede virksomheden for at operere med “minimal sikkerhed” og pegede på, at den nedstyrtede helikopter var 21 år gammel.
Schumer antydede, at selskabet muligvis prioriterede profit over passagerernes sikkerhed.
En anklage, der har fået yderligere vægt efter tidligere rapporter om en ulykke i 2013.
FAA har meddelt, at de både vil støtte den igangværende undersøgelse hos den nationale havarikommission og samtidig igangsætte en øjeblikkelig gennemgang af operatørens licens og sikkerhedshistorik.