Verden iflg. Connery

Fyr bliver afvist efter tinder-date og beder kvinden om penge for den kaffe, han gav

Nej.. Nej.. Nej..

Fyr bliver afvist efter tinder-date og beder kvinden om penge for den kaffe, han gav
Simone Borup
Af Simone Borup 17. april 2017

Den evige diskussion: Er det manden eller kvinden, der skal betale på en date? Det er et spørgsmål, der kan diskuteres i uendelighed, men én ting er sikkert – har man først betalt, kan man altså ikke indkræve pengene efterfølgende. Slet ikke når kravet først indtræffer, når kvinden har sagt nej til date nummer 2..

Alligevel var det netop hvad en blogger fra London, Lauren Couch, oplevede, da hun havde været på tinder-date med en fyr. Fyren ønskede en date mere, men Lauren følte den ikke, så hun afviste pænt og respektfuldt. Men den godtog fyren ikke helt. 

3033629

3033630

3033631

Og jo, det er da helt sikkert trist at blive droppet, men her ville det nok alligevel være bedst bare at acceptere nederlaget og komme videre.

Men nej nej.. 

3033632

Nej.. Nej.. Nej..

Lauren, som ellers har holdt sin sti ren indtil nu, vælger at joke med, at hun vil donere pengene for kaffen til velgørenhed i stedet. 

3033633

Guess what? Fyren ender rent faktisk med at sende sine bankoplysninger til hende!

Nej.. Nej.. Nej..

Et lille tip: Betaler du kun på en date for at få noget ud af det senere? Så bare lad pengene blive i lommen!

To unge studerende scorer investering i Løvens Hule: Et sats på tilpasset AI

Læs også: To unge studerende scorer investering i Løvens Hule: Et sats på tilpasset AI

10 vendinger der afslører, at du er på Fyn

Læs også: 10 vendinger der afslører, at du er på Fyn

Verden iflg. Connery

Se flere artikler