Verden

Elon Musk brænder millioner af på dommervalg: Taber stort alligevel

Elon Musk har netop fået en kindhest af dimensioner.

Elon Musk brænder millioner af på dommervalg: Taber stort alligevel
Foto: Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

På trods af at han og hans støttegrupper smed over 142 millioner kroner i kampagnen for den republikanske kandidat Brad Schimel, tabte de til den liberale dommer Susan Crawford i kampen om en plads i Wisconsins højesteret.

Ja, du læste rigtigt. 142 millioner kroner. Til et dommervalg. I Wisconsin. Som ellers normalt har cirka lige så meget med internationale magtkampe at gøre som et ostemarked i Ribe.

Men Musk mente, at det her valg kunne være nøglen til hele civilisationens skæbne – bogstaveligt talt.

“Retfærdighed har ikke en pris”

Valget endte med at blive en folkeafstemning om, hvorvidt tech-milliardærer skal kunne købe sig til politisk indflydelse.

Dommer Crawford og hendes demokratiske støtter slog hårdt på netop dét: at Musk forsøgte at købe valget.

Crawford sagde i sin sejrstale:

“I dag afviste Wisconsins borgere et hidtil uset angreb på vores demokrati, vores frie valg og vores højesteret. Og Wisconsin rejste sig og sagde højt og tydeligt, at retfærdighed ikke har en pris. Vores domstole er ikke til salg.”

Det er næsten som at høre Gandalf sige “You shall not pass” til en tech-bro med en kæmpe pengepung og en endnu større X-profil.

130 udenlandske studerende i USA sagsøger Trump efter visum-kaos

Læs også: 130 udenlandske studerende i USA sagsøger Trump efter visum-kaos

X, dollars og desperation

Musk gik ellers all-in.

Ud over de 142 millioner kroner smed han også 5,3 millioner kroner efter tre vælgere som belønning for at skrive under på en republikansk begæring.

Og selvfølgelig var det hele støttet af Musk’s egen PAC, America PAC, som brugte mere end 31 millioner kroner på at sende kampagnemedarbejdere rundt i staten.

Og ikke nok med det, samme PAC kørte lignende kampagner i syv andre svingstater, hvor Trump havde haft succes i november.

Men resultatet blev en katastrofe for Musk.

Især fordi dommer Crawford ikke kun vandt stort i de klassisk demokratiske byer som Madison og Milwaukee, hun fik også højere opbakning i områder, hvor America PAC faktisk havde brugt kræfter på at påvirke vælgerne.

Russerne frygter det værste: “Nordkoreanerne spiser ikke jeres hunde”

Læs også: Russerne frygter det værste: “Nordkoreanerne spiser ikke jeres hunde”

Trump nedlægger center mod disinformation: Kalder det censur

Læs også: Trump nedlægger center mod disinformation: Kalder det censur