Film

Dansk film trækker folk i biografen: Den bedste efterårsferie i årevis

Efterårsbonanza i de danske biografer.

Hvis du var en af dem, der brugte efterårsferien på at synke ned i en blød biografsæde med popcorn på skødet og Cola Zero i hånden, så var du langt fra alene.
De danske biografer har nemlig lige haft deres bedste efterårsferie siden 2021, og det er ikke Hollywood, der skal have æren denne gang – det er dansk film, der har taget teten.

476.000 billetter – og tre danske kæmper i front

Ifølge Danske Biografer blev der i uge 42 solgt hele 476.000 billetter landet over. Det er næsten på niveau med de gyldne præ-corona-tider, og succesen skyldes især tre film, der har fået danskerne væk fra streamingtjenesterne og ind i mørket:

  1. Den sidste viking – Anders Thomas Jensens storslåede, mørke eventyr trak alene over 200.000 gæster.
  2. Børnene fra Sølvgade 2: Tager kampen op – Mehdi Avaz fortsætter succesen med familiefilm, der faktisk også underholder de voksne.
  3. Ternet Ninja 3 – Anders Matthesen slutter sin trilogi med et brag, der viser, at Aske og ninjaen stadig har et solidt greb i både børn og forældre.

De tre film stod tilsammen for størstedelen af billetsalget, og det er faktisk første gang siden 2013 (bortset fra coronaåret 2020), at top tre udelukkende består af danske titler.

“Danskerne elsker dansk film”

Michael Valentin, direktør for Danske Biografer, er mildt sagt begejstret.
Han siger i en pressemeddelelse:

“Biograferne har overlevet både videoen, verdenskrige og virus – og er stærkt tilbage med den bedste efterårsferie siden 2021. Vi har altid vidst, at danskerne elsker danske film.”

Han peger på, at det især er film som Den sidste viking, Rejseholdet – Det første mord, Børnene fra Sølvgade 2 og Ternet Ninja 3, der har hevet folk ud af sofaen og ind i biografens trygge mørke.

Dansk film er tilbage i topform

Og der er faktisk mere end bare ferieflaks bag succesen.
Den samlede markedsandel for danske film har i år ligget på hele 36 % – en markant stigning fra sidste års 23 %. Det betyder, at mere end hver tredje solgte biografbillet går til en dansk film.

Derudover er der flere hjemlige titler på vej: Madklubben 2 – Hjemme igen lander allerede denne uge, og derefter venter Det nye år og Herkules falder.

Top 10 i biografen – uge 42

  1. Den sidste viking
  2. Børnene fra Sølvgade 2: Tager kampen op
  3. Ternet Ninja 3
  4. Gabby’s dukkehus: Filmen
  5. One Battle After Another
  6. A Big Bold Beautiful Journey
  7. Rejseholdet – Det første mord
  8. Black Phone 2
  9. Downton Abbey 3 – Den store finale
  10. Grand Prix – Poten på pedalen

En biograffremtid med dansk DNA

Efter flere år med usikre tal og frygt for, at danskerne var blevet for trygge hjemme foran skærmen, ser biograferne nu endelig ud til at have genfundet rytmen.
Og måske er det netop, fordi film som Den sidste viking og Ternet Ninja 3 taler direkte til os – på dansk, med dansk humor og danske historier.

Så hvis du endnu ikke har fået set nogen af efterårets danske hits, er det måske nu, du skal finde en ledig sæderække, læne dig tilbage – og blive mindet om, at vi stadig kan lave film, der får folk til at mødes i mørket.