Film
Colin Farrell lukker døren for ny sæson af ’The Penguin’
En sæson som mellemvej mellem filmene.
Colin Farrell har sat en prop i fanforventningerne om en fortsættelse til den mørke og brutale DC-serie The Penguin. Serien, som sidste år landede på HBO Max, blev hurtigt en af de mest omtalte spinoffs i nyere tid – ikke mindst fordi Farrells forvandling til den iskolde gangster Oswald “Oz” Cobb var både uhyggeligt overbevisende og uventet sjov på den der beskidte Gotham-måde.
Men selvom mange fans havde håbet på mere mafia, cigarrøg og våd asfalt i Gothams skygger, lader det nu til, at drømmen om en sæson to må pakkes væk.
“Jeg ville ikke satse på det”
I et nyt interview med Comic Book fortæller Farrell, at han ikke har de store forventninger til en fortsættelse.
»Jeg ville ikke selv satse på det,« siger han og tilføjer med et skævt smil, at han generelt har en “negativt ladet bias”.
Den 49-årige irer har ellers tidligere udtrykt begejstring for at vende tilbage til rollen som Oswald Cobb – en karakter, der blev udvidet fra en birolle i The Batman til en selvstændig hovedperson i The Penguin. Men alt tyder nu på, at historien om Gothams mest karismatiske forbryderboss slutter, som den begyndte: kold, kynisk og uden forløsning.
Et mørkt mellemkapitel i ’The Batman’-universet
For de uindviede er The Penguin ikke bare endnu en DC-serie. Den fungerer som et vigtigt mellemkapitel mellem Matt Reeves’ The Batman fra 2022 og den kommende The Batman: Part II, der efter planen får premiere i 2027.
Serien følger Oswald Cobbs opstigning i Gothams underverden efter Batmans opgør med Falcone-familien – et sted mellem klassisk gangsterdrama og tegneserie-noir. Og hvor Robert Pattinsons Batman kæmper med retfærdighed og moral, handler Farrells Cobb udelukkende om magt, loyalitet og overlevelse.
Colin Farrell beskrev tidligere, at The Batman Part II vil samle op kun få uger efter The Penguin slutter – så selvom serien forbliver en “miniserie”, vil dens ånd leve videre i filmens univers.
Farrell går videre – med Margot Robbie
Mens fans af The Penguin må nøjes med at gense ham i sin fedtsmurte frakke og arrede ansigt, kan man snart opleve Farrell i et helt andet lys. I A Big Bold Beautiful Journey, der netop har haft biografpremiere, spiller han over for Margot Robbie i en romantisk tidsrejsefilm, der lover både humor og hjertebank.
Fra underverdenen i Gotham til kærlighed på tværs af tid – Colin Farrell har i hvert fald bevist, at han kan balancere både det brutale og det bløde.
Om vi nogensinde får en ny omgang med The Penguin, må tiden vise. Men én ting står klart: Farrell har sat sine spor i DC-universet – og det bliver svært at finde en skurk med lige så meget stil og smørelse i håret.
Læs også: