Motor

Candela C-8 Polestar Edition: Den ‘svævende’ båd har fået et facelift

Uden tvivl den dyreste tilføjelse i Polestars udstyrskatalog!

Candela C-8 Polestar Edition: Den ‘svævende’ båd har fået et facelift
Candela C-8 Polestar Edition
Lars
Af Lars 24. maj 2023

Den svenske producent af el-drevne både, Candela, er kendt for sine svævende hydrofoil speedbåde, har nu præsenteret deres første speedbåd, siden de tidligere på året annoncerede, at de havde indgået et partnerskab med Polestar.  

Samarbejdet, går i korte træk ud på, at Candela benytter Polestars EV-motorer og opladningsteknologi i deres både – og markeringen af dette, er den eksklusive Candela C-8 Polestar Edition. 

Candela C-8 Polestar Edition
Candela C-8 Polestar Edition

I Candela C-8 Polestar Edition, er det ikke alene motorkraften der kommer fra Polestar, for en del af bådens kosmetiske trim er også hentet med inspiration fra elbilsmærket. 

C-8 PE er lakeret i en Polestar-grå eksteriør-farve, der bliver komplimenteret af en lysere grå tone på de indvendige dele af båden. Farvemønstret går igen på de nye sæder, som båden også har fået. Sæderne er baseret på komfort ekspertisen fra autobranchen – og inspireret af Polestar. 

Et af bådens vigtigste elementer, det som får båden til at 'svæve', nemlig de skelsættende 'hydrofoils' har fået også en makeover. For at fejre det svenske i samarbejdet, er Hydrofoil-elementerne malet i den Svenske guld-farve, som Polestar også bruger til at fremhæve performance-detaljer på deres biler.

Candela C-8 Polestar Edition
Candela C-8 Polestar Edition

Candela C-8 Polestar Edition
Candela C-8 Polestar Edition

Om samarbejdet udtaler CEO og founder for Candela,  Gustav Hasselskog; 

"Fremragende design har iboende værdi, men det kan også fungere som en mægtig drivkraft mod en bæredygtig fremtid. Hos Candela er vores primære fokus at skabe fartøjer som er mere overbevisende i alle aspekter. Jeg er derfor meget glad for C-8 Polestar Edition, og vores samarbejde med det fantastiske Polestar-hold."

Candela C-8 Polestar Edition kan erhverves på enten Candela.com eller Polestars Additionals Webshop, til en vejledende salgspris på €400.000 – lige knap 3 millioner danske kroner. 

 

 

Candela C-8 Polestar Edition
Candela C-8 Polestar Edition

Candela C-8 Polestar Edition
Candela C-8 Polestar Edition

3000 Tesla ansatte gør oprør: “Vi har ikke engang tid til at tisse”

Læs også: 3000 Tesla ansatte gør oprør: “Vi har ikke engang tid til at tisse”

Hyundai Ioniq 9 slår Skoda Enyaq på bagagerumsplads: Selv med 7 sæder!

Læs også: Hyundai Ioniq 9 slår Skoda Enyaq på bagagerumsplads: Selv med 7 sæder!