Motor

Brabus går til søs med 1.450 hestekræfter og kulfiber i lange baner

Hidsig sag.

Brabus er normalt navnet, der dukker op, når en i forvejen ganske potent Mercedes-AMG åbenbart ikke har hestekræfter nok. Den tyske tuner har gennem årene kastet sig over alt fra Mercedes og Porsche til Rolls-Royce, men denne gang er fire hjul blevet skiftet ud med to skrog.

Resultatet hedder Brabus Ultima 55.

Det er en 17 meter lang luksuskatamaran udviklet sammen med Sunreef Yachts, og selvfølgelig har Brabus ikke nøjedes med at smide et par logoer på siden og kalde arbejdet færdigt.

Her er 1.450 hestekræfter, masser af kulfiber og en startpris på 3,7 millioner dollars.

Det er Brabus. Bare med lidt mere vand omkring sig.

To motorer leverer tilsammen 1.450 hestekræfter

Ultima 55 tager udgangspunkt i Sunreef Yachts’ katamaran med samme navn, men Brabus-versionen har fået den behandling, man efterhånden forventer fra firmaet.

Kræfterne kommer fra to sekscylindrede motorer, der hver leverer 725 hestekræfter. Dermed er der samlet 1.450 heste til rådighed, hvilket sender den store katamaran op på en topfart på 40 knob.

Det er cirka 74 km/t.

Det lyder måske ikke voldsomt, hvis man normalt kigger på Brabus-biler med trecifrede hastigheder langt over 200 km/t, men 40 knob føles temmelig anderledes, når man befinder sig på vandet i en 17 meter lang luksusbåd.

Der skal naturligvis også lidt brændstof til at fodre maskineriet. Brændstoftanken kan rumme 1.500 liter.

Foils skal gøre turen mere behagelig

Det handler dog ikke udelukkende om rå motorkraft.

Ultima 55 benytter et katamaranskrog kombineret med et avanceret foilsystem. Ved højere fart hjælper systemet med at løfte skrogene, så modstanden gennem vandet reduceres.

Det skal både give en mere behagelig sejlads og hjælpe med at holde brændstofforbruget nede.

Foilteknologi er efterhånden blevet interessant på alt fra mindre både til enorme America’s Cup-racere, fordi mindre kontakt med vandet betyder mindre modstand. På Ultima 55 bliver teknologien altså kombineret med den slags luksus, man normalt forbinder med en flydende penthouselejlighed.

Brabus-stilen er flyttet med ombord

En Brabus skal selvfølgelig også ligne en Brabus.

Derfor er der blandt andet rigeligt med kulfiber ombord, mens hele båden har fået et udtryk, der passer ganske fint sammen med firmaets ekstreme biler.

Der er plads til fem til seks gæster samt et besætningsmedlem, så Ultima 55 er ikke bare udviklet til korte ture, hvor man skal se, hvor hurtigt den kan komme ud af havnen.

Den skal også fungere som luksusyacht.

Og med 17 meter at gøre godt med er der noget mere albuerum end i selv den største Mercedes-AMG.

Sunreef Yachts har allerede styr på luksuskatamaraner

Samarbejdet med Sunreef Yachts giver god mening, for det polske værft har specialiseret sig i store luksuskatamaraner og står bag både motor- og sejlyachter.

Brabus bidrager dermed med sin velkendte performance-orienterede stil, mens Sunreef leverer fundamentet og erfaringen med de store fartøjer.

Det hele kommer selvfølgelig med en pris.

Brabus Ultima 55 starter ved 3,7 millioner dollars, før man eventuelt begynder at lege med yderligere personlige ønsker og udstyr.

Til gengæld får man 1.450 hestekræfter, 40 knob og muligheden for at fortælle folk i marinaen, at ens Brabus kræver en fortøjningsplads i stedet for en parkeringsplads.