Random

Alternativ tankegang #7

Kan du løse en lidt alternativ quiz?

Alternativ tankegang #7
Redaktionen Connery
Af Redaktionen Connery 27. januar 2006

Dette er nummer syv i rækken af quizzer, hvor du ikke altid skal tænke komplekst, men af og til blot gå efter en enkel og logisk løsning.

196997

Det er ren prestige det her, så det handler simpelthen om at komme først med svaret. Men lad nu være med bare at google – det er jo ikke sjovt!

Svaret vil være at finde i den næste quiz.

Spørgsmål:
“En mand døde og kom i himlen. Der var tusindvis af andre mennesker deroppe, og de var alle sammen nøgne og så ud som 21-årige.
Han kiggede rundt for at se, om der var nogen han kunne genkende, og han så et par, og vidste med det samme, at det var Adam og Eva!
Hvordan vidste han det?”

Løsning fra forrige quiz:
Caught havde ret i, at “3 mand overlevede et flystyrt, og da maden slap op trak de lod om at æde en af mændenes arme. Da 2 af mændene havde tabt, blev de reddet og i solidaritet skulle den sidste mand have amputeret sin arm og derefter sende den til de 2 andre som bevis.”

9 film, der ( måske ) afslører fremtidens samfund

Læs også: 9 film, der ( måske ) afslører fremtidens samfund

Spænding i ferien – Her er 10 adrenalinpumpende turistmål

Læs også: Spænding i ferien – Her er 10 adrenalinpumpende turistmål