Der findes rebrands, der ændrer hele identiteten for et brand.
Og så findes der Microsofts nyeste Xbox-idé.
Xbox ser nemlig ud til officielt at være blevet til XBOX — med store bogstaver det hele.
Ja, det er tilsyneladende en rigtig ting.
Det hele startede med en afstemning
Den nye Xbox-chef Asha Sharma bekræftede ændringen på X/Twitter, hvor hun efter en afstemning blandt fans besluttede at gå all-in på CAPS LOCK-versionen af navnet.
64,8 procent stemte angiveligt på XBOX frem for det klassiske Xbox, og kort efter begyndte ændringen at dukke op på sociale medier og LinkedIn-profiler.
Indtil videre er det dog stadig lidt uklart, hvor seriøs ændringen egentlig er. Flere af Microsofts officielle platforme bruger stadig den gamle version, så internettet prøver stadig at finde ud af, om det her er en reel rebranding eller bare endnu et corporate eksperiment.
Læs også:
Microsoft har ændret meget i år
Siden Asha Sharma overtog chefstolen efter Phil Spencer tidligere i år, er der allerede blevet lavet en række ændringer hos Xbox.
“This is an Xbox”-kampagnen er blevet droppet, Game Pass-priserne er blevet justeret, ledelsen er blevet ændret rundt, og der er kommet både nyt boot-logo og små redesigns af brandets visuelle identitet.
XBOX passer derfor meget godt ind i den bølge af små justeringer, som Microsoft virker til at teste lige nu.
Internettet reagerer præcis som forventet
Reaktionerne online har naturligvis været en blanding af forvirring, memes og folk, der tager det hele lidt for seriøst.
Nogle fans synes faktisk, at det er en sjov reference til de tidlige Xbox-år, hvor logoet havde mere kant og attitude. Andre mener, at det her er peak “ingen idéer tilbage i marketing-afdelingen”.
En Reddit-bruger opsummerede det meget godt:
“I was expecting something pointless and stupid, but gosh they have still managed to surprise me.”
Andre har allerede bedt Microsoft om at gå hele vejen og bringe det gamle aggressive Xbox-fontdesign tilbage fra den originale konsol.
Xbox-universet er et andet sted end før
Det hele kommer også på et tidspunkt, hvor Xbox-brandet er i gang med en ret markant identitetskrise. Hvor Xbox tidligere handlede om eksklusive konsoller og hardcore gaming, virker Microsoft i dag langt mere fokuseret på Game Pass, cloud gaming og at få Xbox-platformen ud på så mange skærme som muligt.
Xbox er ikke længere bare en konsol — det er blevet et økosystem.
Måske er XBOX bare endnu et forsøg på at signalere en ny æra.
Eller også er det bare nogen i marketing, der virkelig godt kan lide store bogstaver.
Læs også: