Foto: By The White House – The White House 45 Archived (@WhiteHouse45) on Twitter, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=126486161
Fra at kalde sig selv “bedre end George Washington” til at erklære, at USA skal kolonisere Mars, leverede Trump en perlerække af udsagn, som selv hans mest trofaste støtter måske havde svært ved at følge med i.
Med emner lige fra økonomi og inflation til at få fingrene i Grønland, var det svært at vide, om man så en præsidenttale eller en trailer til den næste Hollywood-blockbuster.
Her er de otte mest mindeværdige påstande fra Trumps tale:
Bedre end George Washington?
Foto: Pixabay
Trump åbnede talen med at hævde, at hans første 43 dage i embedet har været de mest succesfulde i amerikansk historie.
“Det har været sagt af mange, at vores første måned er den mest succesfulde i nationens historie,” sagde Trump. “Ved I, hvem der er nummer to? George Washington! Hvordan med det?”
At sætte sig selv over den første præsident og den amerikanske revolutionshelt er intet mindre end et modigt træk, selv for Trump.
Demokraterne vil aldrig klappe
Foto: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Med skarp retorik vendte Trump sig mod Demokraterne i salen, som ifølge ham hverken ville stå op, smile eller klappe uanset hvilke mirakler han ville opnå:
“Jeg kunne finde en kur mod den mest ødelæggende sygdom eller stoppe kriminalitet til de laveste niveauer nogensinde, og disse mennesker her vil stadig ikke klappe,” sagde præsidenten.
Det lyder lidt som når man prøver at imponere svigermor, men lige meget hvad man gør, så er det bare aldrig godt nok.
Grønland – USA’s 51. stat?
Foto: Pixabay
I et af de mest opsigtsvækkende øjeblikke erklærede Trump, at USA har brug for Grønland for “national og international sikkerhed”, og at han vil have det “på den ene eller anden måde”.
Han talte direkte til Grønlands borgere og foreslog, at de kunne blive en del af USA.
Ligesom da Trump første gang foreslog at købe Grønland i 2019, har idéen allerede mødt modstand fra både Danmark og Grønland. Men hey, manden kan drømme, ikke?
Slut med “ulovlige demonstrationer” på skoler
Foto: Pixabay
Trump annoncerede også, at han vil stoppe føderal støtte til skoler, der tillader “ulovlige demonstrationer”, og truede med at fængsle eller bortvise studerende, der deltager i dem.
“Agitatorer vil blive fængslet og/eller permanent bortvist til deres oprindelseslande. Amerikanske studerende vil blive permanent bortvist eller, afhængigt af deres forbrydelse, arresteret. INGEN MASKER,” skrev Trump på Truth Social.
Det lugter lidt af totalitære tilstande, men Trump ser det nok som et skridt mod amerikansk orden og disciplin.
“Vi Skal Kolonisere Mars”
Foto: Pixabay
Trump vil ikke kun købe Grønland, men også føre USA til Mars. Han erklærede:
“Vi skal lede menneskeheden ud i rummet og plante det amerikanske flag på planeten Mars og endda længere væk.”
Med Elon Musk, leder af det nyoprettede Department of Government Efficiency (DOGE) og ejer af SpaceX, i hans regering, er det måske ikke helt urealistisk.
Men vi mangler stadig en konkret plan – og måske et par milliarder dollars mere.
Overtro og tariffer
Foto: Pixabay
Trump annoncerede 25% tariffer på Canada, Mexico og Kina, men afslørede, at han er “meget overtroisk”, så tarifferne træder først i kraft den 2. april i stedet for den 1. april (April Fools’ Day).
Når superstition og økonomisk politik blandes, ved man, at man lever i en interessant tid.
Fred i Ukraine?
Foto: Presidential Communications Office, Public domain, via Wikimedia Commons
Efter en dramatisk konfrontation med Volodymyr Zelenskyy i Det Hvide Hus, talte Trump om sin vision om at skabe fred mellem Rusland og Ukraine.
“Det er på tide at stoppe denne galskab. Det er på tide at afslutte den meningsløse krig,” sagde han.
Med signaler fra både Ukraine og Rusland om vilje til fred, er spørgsmålet, om Trump virkelig kan levere – eller om det hele blot er endnu en stor tale uden handling bag.
Transkønnede mus
Foto: Pixabay
Trump kritiserede “spild af penge”, herunder $8 millioner brugt på at gøre mus transkønnede.
Det er en henvisning til et eksperiment, som Nancy Mace fra Republikanerne tidligere har kaldt “forfærdeligt”.
Selvom emnet er mærkværdigt, er det en del af Trumps strategi om at angribe woke-ideer og unødvendige forskningsprojekter finansieret af staten.
Er det storpolitik eller stand-up?
Foto: Pixabay
Trump leverede en tale fyldt med vilde påstande, store drømme og en god portion selvtillid.
Om det hele er realistisk, er en anden sag. Men én ting er sikker: Trump ved, hvordan man skaber overskrifter.
Hvis hans mål er at gøre politik til det bedste realityshow på tv, så er han godt på vej.