Film

3 film du skal se i biografen februar 2026

Stærkt udvalg.

Januar er altid lidt af en gråzone for film. Det er der, man dumper det, der ikke kunne klare julens blockbuster-pres. Men februar? Februar begynder at ligne noget – og i 2026 bliver det mere end bare Oscar-bait og romantiske komedier.

Her er tre film, der skiller sig ud i den kommende måned. Tre film, der måske ikke alle er sikre hits, men som hver især har noget, der lugter af must-see.

Crime 101 – Når Pascal og Hemsworth går noir

Premiere: 12. februar 2026

Pedro Pascal og Chris Hemsworth i samme film? Tjek. Neo-noir thriller? Tjek. Baseret på en Don Winslow-historie? Så er vi der næsten.

Instruktøren er Bart Layton – manden bag “American Animals” – og historien udspiller sig i et solbeskinnet Californien, hvor en række velplanlagte juvelrøverier begynder at ligne ét og samme ansigts værk. Pascal spiller karismatisk tyv, Hemsworth spiller betjenten, der forsøger at følge trop. Det lyder lidt som “Heat” på ferie – og vi er mere end klar på det.

Forvent glimt i øjet, intense dueller og en thriller, der tager genren alvorligt uden at blive for selvhøjtidelig.

Marty Supreme – TikTok, kultledere og Paul Dano på kanten

Premiere: 19. februar 2026

Hvis du er typen, der elsker det skæve, så skriv “Marty Supreme” bag øret. Paul Dano spiller en tidligere børnevært, der muterer til selvhjælpsguru og ender som kultleder for en flok digitalt vildfarne følgere.

Det lyder absurd – og det er det også. Men det er samtidig en satire, der blander “The Truman Show” med “Beau Is Afraid” og tilsætter en solid dosis TikTok-generationens tomgang. Det er sort komedie med både kant og krampe, og selvom testvisningerne har delt publikum, så lover det i det mindste at være alt andet end forudsigeligt.

Dano? Han er som skabt til roller, hvor man hele tiden er i tvivl, om man skal kramme ham eller kalde politiet.

Scream 7 – Ghostface går tilbage til rødderne

Premiere: 26. februar 2026

Efter turen til storbyen i Scream VI rykker Ghostface hjem igen. Med “Scream 7” loves der en tilbagevenden til det velkendte – småby, gamle karakterer og et nyt take på selve gysergenren.

Courtney Cox er med igen som Gale Weathers, og der hviskes om en potentiel Neve Campbell-comeback. Temaet? Fan-kultur, genstarts-mani og “elevated horror” – med andre ord: endnu en omgang selvironisk splat og skarpe replikker.

Scream-universet indtil nu

Siden Wes Craven sendte første knivstik afsted i 1996, har Scream-franchisen været gyserverdenens meta-mester. Den har overlevet alt fra reboots til re-casts, og den formår stadig at balancere gys, grin og genreanalyse på én gang. Hvis “Scream 7” fortsætter stilen fra de seneste kapitler, bliver det endnu en tur i den blodige rutsjebane – med ironisk distance og overraskelser under masken.